Zapachowe warsztaty, ekologiczne filmy czy teatr? Oto propozycje na ten weekend!

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema / fot. Google Maps

Koncert muzyki elektronicznej połączonej z afrykańskimi rytmami, festiwal ekologicznych filmów czy poznawanie zapachów. W ten weekend nie można się nudzić w Krakowie! Do wyboru wiele propozycji, więc każdy znajdzie coś dla siebie!

Coraz więcej krakowian interesuje się ekologią czy ruchem zero waste. W najbliższą niedzielę odbędzie się Krakow International Green Film Festival. W trzech plenerowych kinach na bulwarze Czerwieńskim u stóp Wawelu zobaczymy 12 filmów z całego świata, dotykających najważniejszego problemu współczesnego świata, czyli zmian klimatu. Kolejne tematy będą poruszane w następnych dniach festiwalu, który zakończy się 25 sierpnia. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym i zwiększyć naszą świadomość na temat ekologii!

Weekend przedpremier w Agrafce! Na ich ekranie zobaczymy aż głośne tytuły z Festiwalu w Cannes, które dopiero w kolejnych tygodniach zagoszczą na polskich ekranach. W sobotę – film Bonga Joon-ho „Parasite”, czyli zdobywca Złotej Palmy w Cannes. Połączenie kryminału z dramatem obyczajowym i thrillerem – to musi być intrygujące! Seans sobotni o godz. 18.30.

W sierpniu Forum Przestrzenie zaprasza na niedzielne koncerty plenerowe! W najbliższą niedzielę mieszanka polsko-afrykańska, czyli zespół Lua Preta. Tworzą go polski DJ Mentalcut, a także pochodząca z Angoli wokalistka Ms. Gia. Ich muzyka to połączenie elektroniki i afrykańskiego muzycznego dziedzictwa, włączając w to takie gatunki jak afrohouse czy kuduro. Ich EPka „Polaquinha Preta” ukaże się już we wrześniu. Posłuchajcie materiału na żywo już w niedzielę o godz. 17.00.

Kolejny tydzień Letniego Taniego Kinobrania pod Baranami! W tym tygodniu zobaczymy na ich ekranie filmy, które Was rozbawią. Co zabawnego możemy Wam polecić? O rozwój trudnej umiejętności śmiania się z siebie, zatroszczy się „Juliusz” z Wojciechem Mecwaldowskim w roli tytułowej – udany mariaż coraz popularniejszego w Polsce stand-upu oraz rodzinnego melodramatu.

Z kolei film „Przepraszam, że przeszkadzam” wyreżyserowany przez hip-hopowca Boots Rileya, to prawdziwa jazda bez trzymanki, w której rasowe dylematy głównego bohatera przeplatają się z galopującym kapitalizmem, sztuką performatywną i wielkim, korporacyjnym spiskiem. Nie zabraknie też filmów jednego z najoryginalniejszych twórców filmowych naszych czasów, Wesa Andersona. „Grand Budapest Hotel” i „Moonrise Kingdom” również w repertuarze na ten tydzień!

W Teatrze Bagatela do niedzieli o godz. 19.15 zobaczycie spektakl „Ryzykowna forsa”. Dowiecie się, jak żyć na koszt opieki społecznej, osiągając rocznie dochód 25 000 funtów (bez podatku). Wymaga to sporej kreatywności i żelaznych nerwów, ale dopóki na waszym progu nie stanie kontrola z urzędu – co przydarza się bohaterowi „Ryzykownej forsy” – zapewnia względny spokój. A jeśli jeszcze nadciąga kontrola kontroli, a żona bierze Was za transwestytę… To sprawa się komplikuje. W rolach głównych m.in. Urszula Grabowska i Krzysztof Bochenek.

Idealna propozycja na spędzenie ciekawie weekendu na świeżym powietrzu to Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema! W tym miejscu praw fizycznych rządzących naszym światem możecie nauczyć się poprzez zabawę. Na powierzchni ponad 6 hektarów parku rozmieszczone są: urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, ekspozycja geologiczna „Geo-gródek”, ekspozycja sensoryczna „Zapachowo” i zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”. Ogród oferuje też zwiedzanie, udział w warsztatach, pokazy spektakularnych eksperymentów naukowych. W najbliższą niedzielę o godz. 11 odbędą się warsztaty „Zapach w roli głównej”. Na zajęciach będzie można m.in. zapoznać się z dawnymi metodami otrzymywania zapachów z roślin. Polecamy!

d.c./krakow.pl

Zobacz także