Zapalenie ostatniej świecy chanukowej. „Chcemy wysłać jednoznaczny sygnał niezgody na antysemityzm i mowę nienawiści”

Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie zaprasza zaprasza mieszkańców Krakowa do udziału w zapaleniu ostatniej, ósmej świecy w święto Chanuka. Wydarzenie będzie miało symboliczne znaczenie –  „Zapalając tę ostatnią świecę chanukową w gronie przyjaciół chcemy wysłać jednoznaczny sygnał niezgody na antysemityzm i mowę nienawiści.” – piszą organizatorzy.

Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC) już od dziesięciu lat organizuje Chanukę dla wszystkich zainteresowanych krakowian. Wydarzenie ma być okazję, by przybliżyć mieszkańcom miasta historię chanukowego cudu i obyczajów towarzyszących obchodom tego świata.

W tym roku wspólna chanuka nabiera specjalnego znaczenia. Jak piszą organizatorzy „chanuka to zwycięstwo światła nad ciemnością, wolności nad przemocą i nienawiścią”  – Zapalając tę ostatnią świecę chanukową w gronie przyjaciół chcemy wysłać jednoznaczny sygnał niezgody na antysemityzm i mowę nienawiści. Nie możemy pozostać obojętni wobec dokonanego przez jednego z posłów w Sejmie RP skrajnie antysemickiego aktu – tłumaczą. 

Przypomnijmy. We wtorek po południu poseł Konfederacji Grzegorz Braun zabrał gaśnicę, która stała w Sejmowym korytarzu, podszedł do menory chanukowej i zgasił ją, zakłócając odbywający się na terenie Kancelarii Sejmu obrządek religijny. W Sejmie odbywała się uroczystość poświęcona żydowskiemu świętu Chanuki. Podczas obchodów zapala się świece na dziewięcioramiennym świeczniku – chanukiji. Takie uroczystości odbywają się w Sejmie od 17 lat. Z powodu incydentu korytarze Sejmu zostały pokryte proszkiem z gaśnicy, której użył poseł Braun.

 Spotykanie odbędzie w czwartek (14 grudnia) o 19:00 przy chanukiji na ul. Szerokiej. Następnie uczestnicy przejdą pod budynek JCC przy ul Miodowej 24 gdzie nastąpi uroczyste wspólne zapalenie ostatniej świecy chanukowej oraz krótka modlitwa.

Chanuka, podobnie jak Boże Narodzenie, jest świętem wesołym i rodzinnym. W Krakowie trzymetrowe chanukowe świeczniki, przygotowane przez Fundację Chabad Lubawitch Kraków stanęły na Małym Rynku oraz przy ulicy Szerokiej .Chanuka to ośmiodniowe święto określane jako Hag ha-Urim (hebr. Święto Świateł). Nawiązuje do wydarzeń historycznych opisanych w Księgach Machabejskich. W kalendarzu żydowskim święto rozpoczyna się 25 kislew a kończy 2 tewet i wypada przeważnie w grudniu. W 2023 roku Chanuka rozpoczyna się wieczorem 7 grudnia i kończy wieczorem 15 grudnia.

Rozbłysły Chanukowe świece. Tradycyjne żydowskie świeczniki stanęły w Krakowie

Jarek Strzeboński 

6 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie