Zapowiada się świetny weekend! W Krakowie każdy znajdzie coś dla siebie [informator]

Pierwszy weekend kwietnia przywita nas masą ciekawych koncertów, długo wyczekiwaną wystawą i filmowymi inspiracjami. Muzycznie polecamy Kwiat Jabłoni, Julię Pietruchę i Jazz Band Młynarski-Masecki, o Andrzeju Wajdzie dowiecie się więcej z wystawy w Muzeum Narodowym, a Kino Mikro obchodzić będzie hucznie 35. urodziny. Oto propozycje na najbliższy weekend!

Brat i siostra, młodzi i zdolni – to zespół Kwiat Jabłoni, który zagra już w piątek o godz. 20 w Klubie Studio! Zaledwie dwa miesiące temu wydali swój debiutancki album pt. “Niemożliwe”. Ich muzykę można określić jako folkowy pop z ciekawymi tekstami i delikatnymi wokalami. W swoim niebanalnym brzmieniu łączą fortepian, mandolinę i śpiew z brzmieniami elektronicznymi. Wielu z Was może kojarzyć ich z utworu “Dziś późno pójdę spać”, którym podbili polskiego Youtube’a. Sprawdźcie, jak to umuzykalnione rodzeństwo daje radę na żywo!

Być może wielu kojarzy ją wciąż jako aktorkę, jednak dwa długogrające albumu to już spory dorobek muzyczny. Julia Pietrucha wystąpi w najbliższą sobotę w Operze Krakowskiej! Julia po kilku miesiącach przerwy scenicznej spowodowanej narodzinami dziecka, wraca do koncertowania. Kontynuuje tym samym zeszłoroczną wiosenną trasę promującą album “Postcards from the seaside”. Czego można spodziewać się po jej koncercie? Dużo pozytywnej energii, wielu instrumentów na scenie i wokalu Julii jeszcze lepszego niż na płycie! Sprawdźcie sami w sobotę o godz. 20.

Stolica przedwojennego jazzu przenosi się z Warszawy do Krakowa. Wszystko za sprawą niezwykłego koncertu w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W najbliższą niedzielę zagra tam Jazz Band Młynarski-Masecki. Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz-Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Początek koncertu o godz. 18.

Kino Mikro świętuje swoje 35. urodziny! Z tej okazji od czwartku do soboty możemy tam obejrzeć bardzo atrakcyjne przedpremiery filmowe. W czwartek zobaczymy turecko-francuską “Dziką gruszę” o powrocie młodego mężczyzny do rodzinnego miasteczka. W piątek na ekranie zobaczymy Natalie Portman w “Vox Lux”. Aktorka zagrała tam odnoszącą sukcesy piosenkarkę na różnych etapach kariery. A w sobotę pokaz “Podwójnego życia” Oliviera Assayasa, którego bohaterami są członkowie paryskiej bohemy przeżywający kryzys wieku średniego. Czwartkowy seans o 19:30, a piątkowy i sobotni o 18:30. Poza tym w piątek uroczysty tort i lampka wina! Kino Mikro, żyj nam sto lat!

Od piątku do soboty w Kinie pod Baranami odbędzie się Przegląd Kina Emirackiego. Będziemy mogli zapoznać się z coraz bogatszym dorobkiem kinematografii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W piątek obejrzymy film “Fan of Amoory” o chłopcu, którego idolem jest słynny piłkarz Amoory. Młody sportowiec musi stawić czoła licznym trudnościom by zrealizować marzenia o zostaniu zawodowym piłkarzem i występach w reprezentacji. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem. W sobotę obejrzymy dokument “Nearby sky”, a w niedzielę komediodramat “Shabab Sheyab”. Wszystkie seanse rozpoczną się o godz. 19:15.

Nieszablonowa ekspozycja od soboty będzie do obejrzenia w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. “Wajda” to multimedialna i narracyjna wystawa poświęcona życiu i twórczości słynnego reżysera. Ekspozycja będzie oparta na artefaktach pozostawionych przez Andrzeja Wajdę: scenariuszach, szkicach, rysunkach, zapiskach czynionych podczas procesu twórczego, rekwizytach i kostiumach, projektach scenografii i dokumentach produkcyjnych. Podczas oglądania wystawy będziecie mogli wtopić się w filmowy świat za pomocą obrazów, dźwięków i scenograficznych reinterpretacji oryginalnych dekoracji. Magia filmu w muzeum!

Za to od ubiegłego weekendu w Muzeum Nowej Huty możecie oglądać bardzo ciekawą wystawę “przeMieszczanie. Nowohucianin”. Jest to wystawa jubileuszowa z okazji tegorocznego 70-lecia Nowej Huty. Jej punktem wyjścia jest refleksja o współczesnym nowohucianinie. Powstała na podstawie rozmów ulicznych z mieszkańcami Nowej Huty. Kim są? Skąd pochodzą? Jak długo mieszkają w Nowej Hucie? Co sądzą o tym miejscu? Bohaterowie wystawy odpowiadali na te i wiele innych pytań, z czego wyszedł ciekawy obraz osób zamieszkujących tę część Krakowa. Wystawę będzie można oglądać do 13 października.

Teatralnie jak zwykle dużo do zaoferowania ma Barakah! W czwartek, 4 kwietnia o godz. 19 zobaczymy na ich scenie “Sol Invictus”, czyli spektakl muzyczny o niepowstrzymanym głodzie władzy utrzymany w duchu Charmsa, Brechta i Weilla, poetyce obrazów Grosza i Dixa, zakorzeniony w mrocznej atmosferze niemieckich kabaretów czasów weimarskich. Bohaterkami spektaklu są siostry Barabas, Barbara i Berta, słynne spirytystki-szansonistki,  a także ich pojedynek. Z kolei w przyszłą środę, 10 kwietnia o godz. 19 na scenie Barakah spektakl “Ja, Sendlerowa”, w której tytułowa postać występuje jako symbol nieprzejednania w świecie ryzykownych wyborów, symbol walki o pokój, niepodległości osobistej, także jako symbol międzyludzkiej empatii walczącej z bezwzględną, chłodną maszyną. Polecamy!

Teatr KTO zaprasza na Scenę AST na ul. Warszawskiej 5 – od czwartku do niedzieli o godz. 19 zobaczymy trzy ciekawe spektakle! W czwartek będzie to „Stroiciel grzebieni”, czyli spektakl z pięknym widokiem na Tatry, humorem nie tylko w czarnym kolorze, góralskim folklorem w tle, urną z prochami w roli głównej i jazdą bez trzymanki Zakopianką na trasie Murzasichle – Kraków. W piątek na scenie stanie Arti Grabowski ze swoim monodramem „Raport Panika”. Trochę stand-upu, troche poważnych i kontrowersyjnych tematów – warto! W sobotę zobaczymy spektakl „Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać”. Spektakl inspirowany jest życiem i twórczością Bohumila Hrabala. Poza działaniami na scenie aktorzy anektują wszystkie możliwe przestrzenie teatru, wprowadzają widzów w magiczny świat postaci Hrabala. Weekend zakończy w niedzielę „Chór sierot”. Spektakl trwa dokładnie tyle, ile III Symfonia (zwana też Symfonią Pieśni Żałosnych) Henryka Mikołaja Góreckiego, która towarzyszy aktorom od początku do końca przedstawienia, wyznaczając rytm całej opowieści.

Wybiegamy trochę w przyszłość – w środę, 10 kwietnia w Klubie Zaścianek wystąpi Krzysztof Iwaneczko! Rok 2015 przyniósł Krzysztofowi zwycięstwo w popularnym programie talent show – „The Voice of Poland”. Od tego czasu artysta rozpoczął działalność koncertową i realizował projekty artystów takich jak: Adam Sztaba, Piotr Rubik, Bartosz Chajdecki, Piotr Nazaruk. „Jestem” to tytuł debiutanckiej płyty artysty oraz trasy koncertowej – na którą fani i on sam czekał ponad dwa lata. To zbiór autorskich piosenek wokalisty. Czym zaskoczy nas Krzysiek? Sprawdźcie sami w środę o godz. 20 w Zaścianku!

Zobacz także