Zdecydowały skargi pasażerów! Zmiany w komunikacji miejskiej

fot. MPK

W związku ze zgłoszeniami oraz skargami pasażerów na punktualność linii autobusowej 178, konieczne jest skrócenie jej trasy do Łagiewnik – informuje Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. Zmiany, które wejdą w życie 4 lipca, pozwolą poprawić połączenie komunikacyjne Nowej Huty z Podgórzem i Łagiewnikami.

Według urzędników średnie opóźnienie powstałe na całej trasie w porannym i popołudniowym szczycie wynosiło ponad 14 minut, a niejednokrotnie opóźnienia te sięgały nawet ponad 20 minut, co prowadziło do sytuacji, kiedy autobus przyjeżdżał na pętlę już po czasie swojego odjazdu z niej. Większa część tego opóźnienia była generowana na odcinku „Pod Fortem”/„Skotniki” – „Łagiewniki” ze względu na duże natężenie ruchu samochodów blokujących przejazd autobusów komunikacji miejskiej.

Zmiany mają pozwolić na zminimalizowanie opóźnień na jednej z ważniejszych tras autobusowych po wschodniej stronie miasta. Linie nr 178 będzie uzupełniana na odcinkach „Łagiewniki” – „Skotniki Szkoła” przez linię nr 106, natomiast na odcinku „Łagiewniki” – „Pod Fortem” przez linię nr 136.

Linie nr 106 i 136 będą odjeżdżać co 30 minut, natomiast na odcinku od Łagiewnik w ciągu ul. Kobierzyńskiej do wysokości ulicy Zawiłej autobusy będą kursowały z częstotliwością 15 minut. Na ulicy Zawiłej autobusy będą rozjeżdżać się w kierunku pętli „Skotniki Szkoła” i „Pod Fortem” podobnie jak dotychczasowe linie nr 178 i 478.

Dodatkowym wzmocnieniem będzie wprowadzenie linii przyspieszonej nr 578, która będzie kursować na trasie „Czerwone Maki P+R” – „Mistrzejowice”. Linia ta będzie miała na celu przede wszystkim zapewnienie szybkiego połączenia rejonów Ruczaju i Łagiewnik z Nową Hutą.

Łączna docelowa częstotliwość wszystkich kursów planowana w roku szkolnym na liniach nr 178 i 578 na ważniejszych węzłach przesiadkowych będzie wynosiła 7,5 minuty.

jk, krakow.pl

Zobacz także