Zerwały plakat z papieżem z budynku kuratorium. Barbara Nowak nazwała je złodziejkami

Zniknął plakat z wizerunkiem Jana Pawła II, który niedawno zwisł na drzwiach Małopolskiego Kuratorium Oświaty. Plakat został zerwany z drzwi urzędu przez dwie kobiety, co wywołało reakcję małopolskiej kurator  Barbary Nowak. „Złodziejki grasują” napisała w mediach społecznościowych. 

Na swoim Twitterze kuratorka nazwała kobiety, które zerwały plakat, „złodziejkami” i groziła im, sugerując, że nagranie z ich udziałem zostało zabezpieczone. 

Jednak internauci ostro skrytykowali jej postawę, zarzucając jej nieznajomość konstytucji i to, że Kuratorium to nie kościół – „W kontekście tej sytuacji warto przypomnieć, że w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zagwarantowane jest świeckie państwo, a placówki edukacyjne powinny być wolne od wpływów religijnych. Wobec tego nie ma podstaw, aby wizerunek Jana Pawła II był umieszczany w urzędzie oświatowym” napisał jeden z komentujących.

Jeszcze przed kilkoma tygodniami  Barbara Nowak namawiała dyrektorów szkół i przedszkoli by bronili papieża Polaka wieszając w witrynach placówek jego portrety.

Kuratorium Oświaty w Krakowie apeluje „aby we wszystkich przedszkolach i szkołach pojawił się portret Jana Pawła II”

Apel Barbary Nowak o umieszczanie portretów Jana Pawła II w witrynach szkół i przedszkoli został zignorowany przez wielu nauczycieli, którzy wprost wypominali kuratorce niezgodność z konstytucją i świecki charakter placówek edukacyjnych. Mimo to, Barbara Nowak postanowiła umieścić plakat z wizerunkiem papieża Polaka na drzwiach urzędu.

 

 – Nie ma wątpliwości, że każdy ma prawo do wyrażania swoich przekonań religijnych. Jednak urzędy i placówki edukacyjne powinny pozostać wolne od wpływów religijnych, aby zapewnić obiektywną i neutralną edukację dla wszystkich. Groźby i nazwanie osób, które zerwały plakat, „złodziejkami” są nieodpowiednie i wzbudzają uzasadnione obawy o tolerancję i poszanowanie innych przekonań – 

 

8 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie