Ziemia Sądecka – kraina łagodności

Musisz przeczytać

Kiedy jesteś zmęczony codziennymi obowiązkami i ciągłym pośpiechem, marzysz o wypoczynku, pośród świerków, jaworów i jodeł, gdzie biją źródła wód mineralnych. Czy wyobrażasz sobie jak powinna wyglądać Twoja „kraina łagodności”? Czy są w niej góry, lasy, rzeki, jeziora, słodkie miody, owoce prosto z sadów, czysta, zdrowa woda, cisza, relaks, spokojne, proste życie? Jeśli tak… zamień marzenia w rzeczywistość i ruszaj na Sądecczyznę! Tam aktywnie wypoczniesz i nacieszysz oczy zapierającymi dech w piersiach widokami…

Ziemia Sądecka przyciąga nie tylko wieloma kilometrami górskich szlaków pieszych pośród beskidzkich wzgórz, aromatem jabłek i śliwek prosto z sadu, uzdrawiającą mocą wód bijących ze źródeł, ale przede wszystkim niesamowitą atmosferą i gościnnością mieszkańców. Jeśli lubisz chłonąć odwiedzane miejsca wszystkimi zmysłami, przyjemność sprawia Ci kontakt z naturą, ale także lokalną kulturą i tradycjami, dobrze odnajdujesz się wśród historycznych pamiątek i perełek architektury będących świadkami nierzadko trudnej przeszłości, to nie zastanawiaj się ani chwili dłużej i odkryj Ziemię Sądecką.

Myślałeś kiedyś o wyprawie konnej w pełnej symbiozie z naturą? Nie jeździsz konno –  nie przejmuj się na Sądecczyźnie, zwłaszcza w Beskidzie Niskim odnajdziesz wiele ośrodków jeździeckich, gdzie w mig nauczysz się  tej umiejętności, by ruszyć szlakiem przygody i poznawać okolice z perspektywy końskiego grzbietu. Na terenie Beskidu Niskiego  jest największa w tej części Europy stadnina koni huculskich, która organizuje rajdy konne oraz wycieczki po okolicznych lasach i polanach. Z pewnością znajdziesz trasę, która przypadnie Ci do gustu.

Jeśli będziesz w Beskidzie Niskim, a preferujesz rowerowe przejażdżki ruszaj śladem historii i legend wysiedlonych wsi. Swoją wycieczkę rozpocznij w Gładyszowie, w bazie  rowerowej zlokalizowanej w Agroturystyce Malowane Wierchy. Jedź w kierunku wsi Krzywa, po drodze miniesz przydrożne kapliczki, które na stałe wpisały się w krajobraz Beskidu Niskiego. Po 4 km odpocznij przy pomniku Lotników – bohaterów z II Wojny Światowej. Dalej przejedź przez wieś Krzywa z drewnianą cerkwią św. św. Kosmy i Dami i  kieruj się w stronę Radocyny, po drodze natkniesz się na cmentarze parafialne w nieistniejących już wsiach, które zostały całkowicie wysiedlone po Akcji „Wisła”. Na pamiątkę, by o nich nie zapomnieć, postawiono symboliczne drzwi mówiące o tych wydarzeniach. W Czarnem zajrzyj na zabytkowy cmentarz  z I wojny światowej i położony obok dawny cmentarz łemkowski. Zatrzymaj się na krótki odpoczynek w bacówce i kup świeży oscypek lub bundz od baców. Jeśli lubisz twórcze wyzwania weź udział w warsztatach ceramicznych w pracowni Jurka Szczepkowskiego. Na całej trasie kapliczki i dzikie drzewa owocowe nie dadzą Ci zapomnieć o trudnej historii tych okolic i ludziach, którzy kiedyś zamieszkiwali te tereny. Po dotarciu do Radocyny jedź dalej szutrową drogą w stronę Zdyni, po drodze miniesz wysiedloną wieś Lipna – tutaj również stoją symboliczne drzwi. Po kilku kilometrach dotrzesz do terenów, na których co roku jest organizowana „Łemkowska Watra” –  impreza, na którą zjeżdżają się Łemkowie z całego świata, by wspólnie świętować przez kilka dni. Kiedy dotrzesz znowu do Gładyszowa nie zapomnij zajrzeć do grekokatolickiej cerkwi Wniebowstąpienia Pańskiego znajdującą się na Szlaku Architektury Drewnianej. Ta wycieczka będzie dla Ciebie nie tylko aktywnością w pięknych okolicznościach przyrody, ale też cenną lekcją historii, która robi wrażenie na każdym ekoturyście.

Do odwiedzenia Ziemi Sądeckiej nie trzeba Cię już chyba dłużej namawiać. Dlatego łap inspiracje na wycieczki wprost z przewodników Dominiki Zaręby „Podróżuj po Małopolsce w rytmie eko” zabierz rodzinę, przyjaciół i ruszaj szlakiem przygody!

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca