ZIKiT czyli mistrzowie oszczędzania. Reorganizacja strefy płatnego parkowania tańsza o 2 mln zł

Miała kosztować prawie 6 mln, a ostatecznie zapłacono 3,8 miliona złotych. Reorganizacja strefy płatnego parkowania kosztowała mniej niż przewidywano.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zakończył prace w połowie grudnia. Obejmowały działania w Strefie Płatnego Parkowania, na Alejach Trzech Wieszczów oraz strefie „Tempo 30” w Bronowicach. Zgodnie z pierwotnym założeniem miały kosztować blisko 6 milionów złotych brutto. Ostatecznie za zrealizowane prace ZIKiT zapłacił 3 801 488 złotych brutto.

Kwota, jaką udało się zaoszczędzić to 2 127 319 złotych brutto. Było to możliwe dzięki wprowadzeniu licznych korekt, które były wynikiem konsultacji prowadzonych z mieszkańcami. Zmiany uwzględniały zarówno korzystających z samochodów, pieszych, rowerzystów, jak i pasażerów komunikacji publicznej. Trudno oprzeć się wrażeniu, że niższy koszt wynika po prostu z mniejszego zakresu prac.

Wyznaczone zostały miejsca do parkowania dla samochodów na chodnikach dla pieszych z zachowaniem 2 metrów wolnego miejsca, a tylko w wyjątkowych sytuacjach z zachowaniem 1,5 metra. Na wielu ulicach wprowadzono ruch jednokierunkowy, często z udogodnieniami dla rowerzystów. Dzięki takim rozwiązaniom, mogą oni poruszać się „pod prąd” wyznaczonymi kontrapasami lub kontraruchem oznaczonym tzw. „sierżantami”.

Tam, gdzie zastosowano ruch jednokierunkowy, pojawiła się możliwość wyznaczenia większej liczby miejsc parkingowych. Zmienione zostało także oznakowanie poziome i pionowe. Z części ulic wyprowadzono ruch samochodowy z wyjątkiem aut uprzywilejowanych, dostawczych czy tych należących do mieszkańców.

Na Kazimierzu została wprowadzona strefa ograniczonego ruchu, której głównym założeniem było uspokojenie ruchu, podniesienie poziomu bezpieczeństwa pieszych: dzieci idących do szkoły, turystów, mieszkańców dzielnicy. Zmiana odbyła się równolegle z reorganizacją SPP pod kątem spełnienia wymogów ustawowych określających szerokości chodnika. Na ulicy Dietla wprowadzono nocne parkowanie, które zostało wyznaczone na zewnętrznych pasach tej ulicy. Parkowanie jest możliwe w godzinach od 20.00 do 7.00 rano.

(wm, krakow.pl)

Najnowsze

Co w Krakowie