ZIKiT wpadł na nowy pomysł! „Bramy wjazdowe” pomogą mieszkańcom?

ZIKiT wprowadza kolejną nowość na ulicach Krakowa. Tym razem ma ona zdecydowanie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i przyciągać uwagę kierowców.

Chodzi o dodatkowe oznakowanie przed wjazdami do  tzw. stref zamieszkania. „W ten sposób chcemy zwrócić uwagę kierowcom, że wjeżdżają w obszar, gdzie piesi mają bezwzględne pierwszeństwo” – piszą urzędnicy.

Strefy zamieszkania wyznacza się na osiedlach i obszarach, gdzie jest wzmożony ruch pieszych. W takich miejscach nie trzeba wyznaczać nawet chodników, a pieszy zawsze ma pierwszeństwo.

Dlatego też w tych strefach obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h. Często jednak kierowcy nie zauważają, że wjeżdżają w taki obszar.

„Dlatego tam, gdzie ruch pieszych jest intensywny, a także pojawia się spora liczba samochodów (np. taksówek) instalujemy dodatkowe oznakowanie, by kierowcy nie mieli szansy przegapić w jakie miejsce wjeżdżają. Tablice z czerwonymi „sierżantami” wywołują optyczne wrażenie zawężenia jezdni (choć w rzeczywistości ma ona szerokość 3,5 m), a umieszczone na wysokości 1,5 metra tablice informujące o wjeździe w strefę zamieszkania znajdują się mniej więcej na wysokości wzroku prowadzącego samochód” – informuje ZIKiT.

Tzw. bramy wjazdowe są montowane zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

dn

zdjęcie tytułowe / fot. ZIKiT

Najnowsze

Co w Krakowie