Tak zimno, a ona się rozebrała

Już zapomnieliśmy, jak wygląda w pełnej krasie, prawda? Cracovia wreszcie zrzuciła z siebie wielkie płachty reklam i odsłoniła się przed mieszkańcami Krakowa. Rozpoczęły się już prace nad zamianą dawnego hotelu w muzeum designu.

Pięć lat temu budynek zakończył swoją misję w roli hotelu. Od tego momentu Cracovia była przede wszystkim ogromnym wieszakiem na reklamy. Teraz znów możemy na niego spojrzeć i uzmysłowić sobie, że Cracovia może się podobać, szczególnie maniakom architektury. 

W budynku już rozpoczęły się prace, które mają przemienić go w muzeum designu. W gmachu znajdą się nowoczesne magazyny muzealne, również udostępniane publiczności.

– Dla polskiej kultury jest to niezwykle ważny rozdział. Polska miała wielkie osiągnięcia w historii dizajnu i paradoksalnie prawie w ogóle ich do tej pory nie pokazywała. To muzeum będzie muzeum nowego typu – pokaże obiekty nie tylko w ich wartości estetycznej i historycznej, ale także to, jak powstają, jak funkcjonują i w jaki sposób kultura materialna może być szeroko rozumiana. To muzeum związane z rozwojem polskiej myśli innowacyjnej – mówi Reczpospolitej Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.

Szczerski dodaje, że pierwsza wystawa w nowym gmachu może zostać otwarta już w maju 2017 r.

(wm)

Zobacz także