Zimno w szkołach i przedszkolach? Tym placówkom to nie grozi

Niedawno krakowski magistrat  zaapelował do dyrektorów przedszkoli  i  szkół o oszczędzanie energii i wody, a także o kształtowanie postaw ekologicznych. Chodziło m.in. o zmniejszenie temperatury grzejników. Jednym z pomysłów na zmniejszenie kosztów ogrzewania jest termomodernizacja. Sprawdziliśmy, co się zmieniło w tej kwestii w krakowskiej oświacie w tym roku.  

Nikt chyba nie ma już wątpliwości, że nadchodzą kryzysowe miesiące. Kryzys energetyczny może dotkać również ciepłownie, które odpowiadają za dostarczanie ciepła do mieszkań oraz budynków użyteczności publicznej takich jak szkoły. Jak Polska długa i szeroka ze wszystkich stron płyną wiec apele o oszczędzanie energii. Jeden z takich apeli wzbudził szczególne zaniepokojenie rodziców. 

Z początkiem września list z apelem do dyrektorów krakowskich szkół wystosował Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Dyrektor wydział edukacji Anna Domańska napisała w liście, że z powodu rosnących cen energii ważne jest „zwrócenie uwagi dzieci, młodzieży i osób dorosłych na konieczność oszczędzania energii”. Wymieniła, że chodzi jej o „zmniejszanie temperatury grzejnika, wyłączanie go przy okazji wychodzenia z pracy, mycie rąk letnią, a nie gorącą wodą, gaszenie światła na korytarzu w ciągu dnia. Każde tego typu jednostkowe działanie będzie przyczyniać się do oszczędności” – wylicza dyrektor Domańska

Apel UMK do dyrektorów szkół: oszczędzajcie wodę i energie. Magistrat: „Żadne dziecko nie zmarznie”

Do listu odniósł się dyrektor biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa Dariusz Nowak. Jak zaznaczył list jest skierowany nie tylko do dyrektorów szkół, ale również do nauczycieli, rodziców i uczniów. Według rzecznika głównym celem pisma jest kształtowanie ekologicznych postaw. – Żadne dziecko nie zmarznie. Nic podobnego. Temperatury będą zgodne z prawem oświatowym – zapewnił kierownik biura prasowego urzędu miasta i dodał, że „ceny energii rosną z dnia na dzień. Nie wiemy, co będzie w zimie. Ta niewiadoma nas niepokoi”. Zgodnie bowiem z prawem oświatowym temperatura w pomieszczeniach podczas zajęć nie powinna być niższa niż 18 st. C. 

Termomodernizacja krakowskich szkół i przedszkoli w liczbach 

– W 2022 roku  wykonano termomodernizacje  w 9 jednostkach oświatowych. Zadania te mają na celu przede wszystkim zredukowanie zużycia energii o kilkadziesiąt procent oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w rozrachunku rocznym. W dobie widma kryzysu energetycznego widać, jak ważne są tego rodzaju inwestycje informuje Miejskie Centrum Obsługi Oświaty. 

Prace termomodernizacyjne obejmowały przede wszystkim ocieplenie ścian zewnętrznych, stropów i stropodachów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Łącznie w  ostatnich latach w Krakowie udało się  przeprowadzić kompleksową termomodernizację 30 budynków oświatowych w Krakowie

Lista szkół i przedszkoli poddanych termomodernizacji w roku 2022.

Samorządowego Przedszkola nr 165, ul. Danka 1
Samorządowego Przedszkola nr 177, os. Kombatantów 13
Samorządowe Przedszkole nr 123 przy ul. M. Miechowity 4
Samorządowe Przedszkole nr 148 na os. Tysiąclecia 37

Szkoły Podstawowej nr 74, ul. Branicka 26
Szkoły Podstawowej nr 113, ul. Piotra Stachiewicza 33
Szkoła Podstawowa nr 58 przy ul. Pigonia 2
Szkoła Podstawowa nr 149 przy ul. Bujaka 15
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 przy ul. Na Błonie 15b

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie