Złodzieje grasują po krakowskich osiedlach. Pomoże symulator obecności w domu?

Najpierw osiedle Podwawelskie, potem Avia a teraz okolice Ruczaju. To tam dochodzi do coraz większej liczby włamań do mieszkań. Złodzieje zostawiają tajemnicze znaki przy drzwiach wejściowych i domofonach, które ułatwiają im dokonanie włamania.  Policja potwierdza większą liczbę włamań  i zapowiada wzmocnienie patroli. Radzi także, aby zakupić symulator obecności w domu  

W ciągu ostatnich kilku tygodni włamano się do kilkudziesięciu mieszkań na terenie  Krakowa. Złodzieje upodobali obie szczególnie rejon osiedla Podwawelskiego , Avii i Ruczaju. Schemat działania włamywaczy jest zawsze ten sam. Do włamań dochodzi podczas nieobecności lokatorów. Złodzieje używając kwasu lub wytrychu i  niszczą zamki w drzwiach, a następnie wynoszą z mieszkań pieniądze oraz drobne, wartościowe przedmioty.

Plaga włamań do mieszkań na osiedlu Avia

Policja zapowiada wzmocnienie prewencji w tych rejonach Krakowa i apeluje o „zbieranie z wycieraczek drobnych przedmiotów, zamazywanie znaków przy drzwiach oraz domykanie bram w blokach. Zacieranie znaków, czy usuwanie monet przez lokatora, który ujawnił takie znaczniki powinno dotyczyć nie tylko własnego mieszkania, ale także w ramach solidarności sąsiedzkiej, objąć powinno okolice innych lokali na piętrze”

Skutecznym rozwiązaniem moze być zakup domowego symulatora obecności domowników. Najprostsze urządzenie w formie wtyczki do kontaktu można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Zasada działania symulatora jest bardzo prosta – w trakcie nieobecności domowników urządzenie w sposób losowy włącza i wyłącza podłączone do niego urządzenia po zapadnięciu zmroku.

Dobrze zaprogramowany symulator obecności domowników nie pozwala złodziejowi odróżnić momentów, gdy mieszkańcy są w domu, od chwili ich nieobecności (z wyjątkiem oczywiście takich znaków jak na przykład stojący na podjeździe samochód). Korzystanie z symulacji obecności pozwala na zabezpieczenie się przed włamaniem do domu i stanowi dobre uzupełnienie innych systemów antywłamaniowych, takich jak alarmy, zabezpieczenia mechaniczne (na przykład żaluzje) czy instalacje kontroli dostępu.

Jak informuje Piotr Szpiech z komendy miejskiej policji w Krakowie w rozmowie z Radiem Kraków – Takie proste działanie może odstraszyć, bo żaden złodziej, nawet najlepszy, nie będzie chciał ryzykować spotkania z właścicielem mieszkania – zaznacza Piotr Szpiech.

Policja przypomina o podstawowych zasadach zabezpieczenia mieszkania na czas wyjazdu:

• Wychodząc z domu należy zamknąć wszystkie okna i drzwi.
• Nie wolno zostawiać kluczy w tzw. „schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi).
• Trzeba unikać przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i dużej ilości biżuterii. Na czas wyjazdu cenne rzeczy warto przekazać do przechowania osobom godnym zaufania lub zdeponować je w banku.
• Należy być powściągliwym i nie opowiadać wszystkim o planowanym wyjeździe, a w trakcie pobytu nie zamieszczać zdjęć w mediach społecznościach. Można rozważyć poproszenie sąsiadów o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie, usuwanie ulotek sprzed drzwi itp.
Gdy dojdzie do włamania czy kradzieży w domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykaj niczego, opuść pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformuj Policję. Nie utrudniaj pracę policjantów i nie zacieraj śladów! W takiej sytuacji zadzwoń pod nr 112.

(JS)

Czym należy kierować się przy wyborze etui na iPhone’a 13 Pro?

 

5 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie