W Krakowie zmarła najstarsza Polka

Dziś w Krakowie zmarła Wanda Szajowska, najstarsza Polka. Miała 111 lat.  

O śmierci pani Wandy poinformował zaprzyjaźniony z nią Maciej Krzyżanowski. Zmarła we słanym domu w piątek, 26 sierpnia 2022 roku.

Wanda Szajowska była najstarszą Polką przez tydzień. Została nią 19 sierpnia 2022 roku – po śmierci Tekli Juniewicz, która przeżyła 116 lat. Tekla Juniewicz była drugą pod względem długowieczności osobą na świecie. Wanda Szajowska prawdopodobnie była też najstarszą pianistką na świecie.

Najstarsza krakowianka obchodzi 111. urodziny

Wanda Szajowska urodziła się 12 lutego 1911 roku we Lwowie, tam spędziła dzieciństwo i młodość. W 1931 roku z wynikiem celującym ukończyła tamtejsze Konserwatorium Muzyczne. W czasie II wojny światowej brała udział w podziemnych wieczornicach patriotycznych, podczas których grała utwory Fryderyka Chopina. W 1945 roku, po przymusowej repatriacji, zamieszkała w Krakowie. Tutaj podjęła studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, które również ukończyła z wyróżnieniem. Przez kilkadziesiąt lat uczyła dzieci muzyki w klasie fortepianu w działającym od około 1946 roku Eksperymentalnym Studium Gry na Fortepianie, później nazwanym Eksperymentalnym Studium Muzycznym, mieszczącym się w centrum Krakowa przy ul. Gołębiej 3. Do wychowanków pani Wandy należą między innymi takie sławy muzycznego świata, jak: dyrygenci Antoni Wit, Jerzy Salwarowski, organista Jacek Kulig, teoretyk muzyki Teresa Mięsowicz–Malecka i kompozytor Krzysztof Meyer. Do dzisiaj, mimo tak zaawansowanego wieku, każdego dnia siada do swojego lwowskiego fortepianu, który był towarzyszem lat konspiracji, a także powojennej tułaczki.

 

Najnowsze

Co w Krakowie