Zmiana rozkładu jazdy PKP. Więcej pociągów do Krakowa i na lotnisko w Balicach

Musisz przeczytać

Od niedzieli, 30 sierpnia obowiązuje nowy rozkład jazdy pociągów. Najważniejsze zmiany? Wróci część pociągów do Krakowa zawieszonych po wybuchu epidemii koronawirusa. Ale też na trasie do Zakopanego pojawi się autobusowa komunikacja zastępcza. Za miesiąc pociągi będą częściej jeździć na lotnisko w Balicach, a przez cały wrzesień pociągi nie zatrzymają się na stacji Nowa Huta.

W niedzielę, 30 sierpnia 2020 r. wchodzi w życie kolejna w tym roku korekta rozkładu jazdy. Wprowadzane teraz zmiany obowiązywać do 7 listopada 2020 r.

Więcej pociągów do Krakowa, ale do Zakopanego z przesiadką do autobusu

Do rozkładu wrócą pociągi zawieszone na czas epidemii. To m.in. IC Łokietek relacji Kraków Główny – Warszawa Wschodnia, a także IC Warmia relacji Olsztyn Główny – Kraków Główny.

Od 10 września trzy pociągi, które zwykle kończyły swój bieg w Zakopanem, skończą kurs w Krakowie. Chodzi o TLK Karpaty, rel. Gdynia Główna – Zakopane – Gdynia Główna, TLK Małopolska, Gdynia Główna – Zakopane – Gdynia Główny oraz IC Witkacy, Gdynia Główna – Zakopane – Gdynia Główny. Na odcinku Kraków – Zakopane – Kraków będzie autobusowa komunikacja zastępcza. Jak zapewnia PKP Intercity, te autobusy nie będą zatrzymywać się na żadnych przystankach pośrednich, dzięki czemu czas przejazdu wyniesie nieco ponad 2 godziny.

Częściej na lotnisko w Balicach

Od 29 września 2020 r. po okresie ograniczeń w ruchu związanych z pandemią choroby COVID-19, a także ograniczeniach wynikających z prowadzonych prac torowych na stacji Kraków Główny przywrócona zostanie standardowa częstotliwość 30-minutowa. Pociągi w relacji Wieliczka Rynek-Kopalnia – Kraków Lotnisko, kursujące w cyklu godzinnym, zostaną uzupełnione o pociągi relacji Kraków Główny – Kraków Lotnisko co umożliwi dojazd z centrum Krakowa do zachodniej części miasta oraz Kraków Airport w cyklu półgodzinnym.

Do Krynicy – przez tydzień tylko autobusem

W związku pracami torowymi prowadzonymi na różnych odcinkach linii kolejowej Tarnów – Nowy Sącz – Krynica-Zdrój w dniach 14-19 września 2020 r. za wszystkie pociągi uruchamiane na tej trasie wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa (ZKA). Utrudnienia dotyczyć będą wszystkich pociągów uruchamianych w relacji Kraków – Nowy Sącz oraz Kraków – Krynica-Zdrój. Przesiadka z pociągu na autobus zastępczy będzie odbywać się na stacji Tarnów.

W związku z zamknięciem mostu na rzece Kamienica w okolicy przystanku kolejowego Nowy Sącz Jamnica i konieczność przejazdu autobusów zastępczych na odcinku Nowy Sącz – Grybów drogą okrężną, uruchomione zostały dodatkowe kursy uzupełniające w relacji Nowy Sącz Jamnica – Grybów zapewniające dowóz do omijanych przystanków.

Szczegółowe informacje o miejscach zatrzymania ZKA znajdują się na kolejnych stronach ulotki, natomiast zmienione godziny kursowania na odcinku objętym ZKA zostały umieszczone w we właściwej tabeli z rozkładem jazdy.

Pociągiem do Jasła

Od niedzieli 27 września na trasę powrócą cieszące się niezmiennie dużym zainteresowaniem kursy pociągów Kraków Główny – Jasło i Jasło – Nowy Sącz (realizowane w piątki) oraz Nowy Sącz – Gorlice – Jasło i Jasło – Kraków (realizowane w niedziele). Podobnie jak przed wakacjami pociągi będą skomunikowane na stacji Jasło z wybranymi pociągami z i w kierunku Rzeszowa oraz Zagórza.

Miesiąc bez przystanku Nowa Huta

Od 31 sierpnia do 30 września ze względu na realizowane prace utrzymaniowo-naprawcze na stacji Kraków Nowa Huta nie będzie dostępny tor przy peronie. W związku z tym we wskazanym okresie nie będzie możliwa realizacja postojów handlowych przez pociągi pasażerskie SKA3 przejeżdżające przez wspomnianą stację.

Utrudnienia w Krakowie

Przez cały okres obowiązywania zmienionego rozkładu jazdy, w dni robocze kontynuowane będą prace budowlane wymuszające wprowadzenie przez zarządcę infrastruktury przerwy w ruchu pomiędzy Krakowem Głównym a Podłężem w godzinach 9:35-14:20.

Podobnie jak w poprzednich rozkładach jazdy, zmiany w kursowaniu dotyczyć będą pociągów SKA1 i SKA3. W przypadku połączeń SKA1 oznaczać to będzie zastąpienie kursów realizowanych pociągami przez honorowanie biletów w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Z kolei dla połączeń SKA3 na odcinku Podłęże – Kraków Główny uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa, która zapewni dojazd do wszystkich stacji i przystanków pośrednich na odcinku objętym wstrzymaniem ruchu pociągów.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca