Zmiana na ulicy Prandoty. Zlikwidowana zielona strzałka

Będzie wolniej, ale ma być bezpieczniej. Inspektorzy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu zdecydowali o wyłączeniu „zielonej strzałki”, prowadzącej z ul. Prandoty w al. 29 Listopada.

W założeniach projektowych „zielona strzałka” powinna przyczyniać się do poprawy warunków ruchu pojazdów na skrzyżowaniu, jednakże może być także przyczyną wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa ruchu.

Na skrzyżowaniach, na których obserwowane są konflikty między pojazdami korzystającymi z „zielonej strzałki” i innymi pojazdami, a przede wszystkim niechronionymi uczestnikami ruchu, zmieniane są zasady jej wyświetlania bądź jest ona zupełnie likwidowana, pod warunkiem, że w zauważalny sposób poprawi bezpieczeństwo ruchu. Każde ze skrzyżowań jest szczegółowo analizowane pod tym względem. W sytuacji gdy kilka kryteriów przemawia za koniecznością zmian, są one wprowadzane – informuje ZIKiT.

Przypadek ten dotyczy właśnie wspomnianej wcześniej lokalizacji. Pojazdy skręcające w prawo z ul. Prandoty w godzinach szczytu często blokowały przejście dla pieszych, przejazd rowerowy, a w niektórych przypadkach także utrudniały ruch pojazdów komunikacji miejskiej. Zauważalne były także konflikty z rowerzystami, którzy mają tam wyznaczony przejazd rowerowy. Ponadto w zeszłym roku doszło tam do trzech kolizji z pojazdami skręcającymi w prawo z tego wlotu, wynikającymi właśnie z „zielonej strzałki”. Mając na uwadze powyższe przesłanki, zdecydowano się na podjęcie działań zmierzających do poprawy warunków ruchu pieszych i rowerzystów i likwidację strzałki.

(wm, ZIKiT)

fot. Jan Lorek

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie