Zmiany na Grzegórzeckiej i w okolicach Hali Targowej – ruszają konsultacje

Jednokierunkowa ulica Grzegórzecka w rejonie Hali Targowej, zielony plac w tym miejscu z preferencjami dla ruchu pieszych i komunikacji zbiorowej – to najważniejsze zmiany, jakie czekają okolice wiaduktu kolejowego nad ul. Grzegórzecką. Krakowianie będą mogli wyrazić swoją opinię na temat proponowanych zmian. Właśnie ruszają konsultacje dotyczące przyszłości okolic Hali Targowej.

Zielony plac Grzegórzecki

Zdjęcie 9 z 9

Zmiany organizacji ruchu w tym miejscu już budzą ogromne kontrowersje. Kierowcy narzekają na ograniczenia dla samochodów, które po kolejnych zmianach będą jeszcze większe. Bo obecne zabranie pasa dla samochodów na potrzeby ścieżki rowerowej to nic wobec planów wprowadzenia jednokierunkowego ruchu w rejonie Hali Targowej. Według przedstawionych blisko rok temu pomysłów w tym miejscu samochodem nie będzie można przejechać Grzegórzecką w kierunku ronda Grzegórzeckiego.

Władze miasta dążą do „uspokajania ruchu” w tym miejscu. W praktyce oznacza to dalsze ograniczanie ruchu samochodowego. Powód? Prognozy, według których po uruchomieniu przystanku kolejowego na Grzegórzkach wysiadających z pociągów będzie tu więcej niż na Dworcu Głównym PKP. Te tłumy muszą bezpiecznie dojść do przystanków tramwajowych na Grzegórzeckiej. Stąd plany, by w tym miejscu samochody całkowicie wyeliminować z ruchu.

A jeśli w tym miejscu samochodów nie będzie, to także nie będzie potrzebny im pas jezdni na dalszym odcinku Grzegórzeckiej, gdzie obecnie jest droga dla rowerów. Jej wprowadzenie w ubiegłym roku wzbudziło protesty zmotoryzowanych i wielu radnych. Efektem była decyzja o przywrócenie pasa dla samochodów i likwidacji ścieżki dla rowerów. Stara organizacja ruchu miała wrócić we wrześniu, ale ostatecznie wstrzymano się z tymi zmianami. Los drogi dla rowerów na Grzegórzeckiej zależy od wyników konsultacji, które się właśnie rozpoczynają. Ich początek – środa, 6 października 2021.

W ramach konsultacji zorganizowane zostanie spotkanie online z mieszkańcami oraz wszystkimi instytucjami zainteresowanymi projektem. Będą także uruchomione w tym rejonie dwa punkty konsultacyjne. Przez cały okres konsultacji będzie działał telefoniczny i mailowy dyżur ekspercki, a w dniach 13–29 października uruchomiona zostanie geoankieta.

Przedmiotem konsultacji będzie zagospodarowanie przyszłego placu Grzegórzeckiego oraz bezpośredniego otoczenia. „Plac, po zakończonej inwestycji kolejowej, ma pełnić ważną funkcję punktu przesiadkowego między koleją aglomeracyjną a liniami autobusowymi i tramwajowymi. W ramach projektowania tej przestrzeni, zostaną w miarę możliwości uwzględnione potrzeby wszystkich użytkowników tego rejonu, w tym mieszkańców okolicznych kamienic oraz przedsiębiorców prowadzących tam działalność” – tłumaczą urzędnicy.

W ramach konsultacji zostaną także poddane dyskusji propozycje organizacji ruchu na ulicach w bezpośrednim sąsiedztwie, m.in. ulic Dietla i Grzegórzeckiej, prowadzenia tam dróg rowerowych, parkowania oraz organizacji ruchu ulic powiązanych – Daszyńskiego i Blich. „Dyskusja ma również pokazać opinie i sugestie mieszkańców na temat różnych możliwości wprowadzanych zmian. Nadrzędnym założeniem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu oraz komfort przy korzystaniu z tego ważnego punktu przesiadkowego” – przekonują urzędnicy.

(GS)

Szczegóły dotyczące konsultacji

Konsultacje potrwają 24 dni – od 6 do 29 października

Dyżur konsultacyjny: adres e-mail: dialog@a2p2.pl, nr tel. 724 691 444 – dyżur telefoniczny w dni robocze w godz. 11.00-15.00

13–29 października

Geoankieta

24–25 października

Punkt konsultacyjny w sąsiedztwie Hali Targowej: niedziela w godz. 9.00–15.00, poniedziałek w godz. 11.00-18.00

28 października
Spotkanie otwarte online w godz. 18.00-20.00. Link do udziału w spotkaniu: www.bit.ly/placgrzegorzeckispotkanie

Organizator konsultacji

Konsultacje będą przeprowadzane przez konsorcjum firm A2P2 Architecture&Planning oraz Wolański sp z o.o. na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków reprezentowanej przez Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie w ramach zadania pn. „Przeprowadzenie konsultacji społecznych projektu zagospodarowania placu Grzegórzeckiego”.

Miejska jednostka odpowiedzialna merytorycznie za konsultacje:
Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie, ul. Wielopole 1, 31-072 Kraków, adres e-mail: sekretariat@ztp.krakow.pl.

Wykonawcy konsultacji społecznych:

 

4 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie