Zmiany na kolei. Otwarcie peronu na stacji Kraków Płaszów, więcej pociągów do Wieliczki i na lotnisko

W ten weekend pasażerów korzystających z kolei czeka kilka zmian. Od niedzieli (11 grudnia) ze zmodernizowanego peronu nr 2  na stacji Kraków- Płaszów skorzystają pierwsi podróżni. W ten sam dzień Koleje Małopolskie zwiększają ilośc kursów z Krakowa do Wieliczki. Wracają również sezonowe pociągi do Zakopanego. 

Trwają ostatnie przygotowania do otwarcia peronu numer 2 na stacji Kraków-Płaszów. Jak informuje PKP PLK „wykonawcy pracują przy ciągach komunikacyjnych i sprawdzają działanie systemów bezpieczeństwa. W niedzielę ( 11 grudnia) ze zmodernizowanego peronu skorzystają pierwsi podróżni”  Wskutek tego zmianie ulegną perony, z których będzie odbywać się obsługa podróżnych. Na stacji Kraków Płaszów co do zasady pociągi w kierunku Tarnowa i Wieliczki będą odjeżdżać z peronu 2, natomiast w kierunku stacji Kraków Główny z peronu 3. Na przystanku osobowym Kraków Prokocim pociągi do Tarnowa i Wieliczki będą zatrzymywać się przy peronie 1, natomiast wszystkie pociągi w kierunku centrum Krakowa przy peronie 2.

fot. PKP PLK 

Również od 11 grudnia 2022 r. w porannym i popołudniowym szczycie zwiększona zostanie częstotliwość kursowania pociągów na trasie SKA1 na odcinku Kraków Główny – Wieliczka Rynek-Kopalnia

 – Z Wieliczki Rynek-Kopalnia w kierunku stacji Kraków Główny i Kraków Lotnisko w godzinach 5:10 – 10:11 oraz 14:10 – 19:09 pociągi będą odjeżdżać co 30 minut. W kierunku przeciwnym tj. z Krakowa Głównego w stronę Wieliczki odjazdy z taką samą częstotliwością będą realizowane w godzinach 6:38 – 9:38 oraz 13:37 – 19:40. W pozostałych godzinach pociągi na odcinku Kraków Główny – Wieliczka Rynek-Kopalnia będą kursować co godzinę – podają Koleje Małopolskie.

Z kolei na odcinku Kraków Główny – Kraków Lotnisko zwiększona do 30 minut częstotliwość kursów podobnie jak w dotychczas obowiązującym rozkładzie jazdy zaplanowana jest w godzinach 5:36 – 17:36 z Krakowa Głównego w kierunku stacji Kraków Lotnisko oraz 6:17 – 18:17 ze stacji Kraków Lotnisko w kierunku Krakowa Głównego

W okresie świątecznym, od 26 grudnia, z Krakowa do Zakopanego pojada dodatkowe pociągi. Jak co roku w sezonie zimowym z myślą o turystach, Koleje Małopolskie  rozszerzają  ofertę przewozową o dodatkowe pociągi: „LUXTORPEDA” z Krakowa Głównego do Zakopanego – kursujący od 26 grudnia do 26 lutego we soboty i niedziele oraz 6 stycznia.”BELIANSKY EXPRESS” z Muszyny do Popradu-Tatry – kursujący od 26 grudnia do 26 lutego we soboty i niedziele.
Jednocześnie Koleje Małopolskie przypominają, iż w dalszym ciągu ze względu na kompleksową przebudowę stacji Zakopane pociągi kończą bieg na peronach tymczasowych zlokalizowany na zakopiańskiej Spyrkówce (około 1400 metrów na północ od dworca).

Ponadto po raz pierwszy w rozkładzie jazdy pojawią się dodatkowe dwie pary pociągów na odcinku Kraków Nowa Huta – Kraków Główny, które zapewnią dowozy i odwozy do zakładów pracujących w systemie zmianowym. Część z pociągów będzie kursować jako bezpośrednie kursy z i do Tarnowa. Pozostałe będą zaś dogodnie skomunikowane na stacji Kraków Główny.

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy udostępniony dla podróżnych zostanie nowy przystanek Zator Park Rozrywki, zlokalizowany w pobliżu Parku Rozrywki Energylandia. Na przystanku zatrzymają się wszystkie pociągi Kolei Małopolskich w relacji do i z Przeciszowa. Jednocześnie, zachowana zostaje obsługa przystanku Zator, położonego bliżej centrum miejscowości.

Od niedzieli nowy rozkład jazdy PKP. Będą dodatkowe Pendolino z Krakowa

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie