Zmiany w programie Czyste Powietrze. Będzie łatwiej o dotację o wymianę kopciucha

KRKnews

Skrócenie czasu rozpatrywania wniosków o dotacje na wymianę starego pieca węglowego, uproszczenie tego wniosku, włączenie banków i gmin do procesu rozdzielania dotacji – to tylko niektóre zmiany w programie Czyste Powietrze, które dziś wchodzą w życie. Powinny sprawić, że uzyskanie pieniędzy na likwidację kopciuchów i zamianę ich na ekologiczne ogrzewanie będzie prostsze i szybsze.

– Najnowsze zmiany w programie Czyste Powietrze witamy z dużym zadowoleniem- mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. – Nasze postulaty dotyczące uproszenia wniosków, skrócenia czasu ich rozpatrywania czy budowania szerokiej sieci dystrybucji zostały uwzględnione. Pojawia się wreszcie nadzieja na przyspieszenie tempa wymiany przestarzałych kotłów węglowych i docieplania domów – podkreśla Andrzej Guła.

Po roku działania programu okazało się, że zrealizowano mniej niż 1 proc. założonego celu, czyli wymiany 3 milionów kopcących kotłów. Do 24 kwietnia 2020 (a więc przez ponad 1,5 roku działania programu) złożono 131 tys. wniosków na łączną kwotę 2,8 mld zł. – To dalece niewystarczające. Każdego roku program powinien wspierać wymianę przynajmniej 300 tysięcy „kopciuchów” – ocenia lider Polskiego Alarmu Smogowego. I zaznacza, że w programie wciąż brakuje uwzględnienia najuboższej grupy społecznej.

Zmiany w programie Czyste Powietrze

– zastąpienie większości wymaganych dokumentów oświadczeniami;
– skrócenie czasu rozpatrywania wniosków z 90 dni roboczych do 30 dni kalendarzowych, a gdy wniosek o dotację złożony zostanie w banku wtedy czas na rozpatrzenie wniosku będzie musiał zmieścić się w 14 dniach;
– znaczne uproszczenie wniosku o dotację: uzupełnienie wniosku nie powinno zająć dłużej niż 30 minut;
– możliwość finansowania przedsięwzięcia rozpoczętego do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku (nie wcześniej niż przed 15 maja 2020 r.);
– dotacje na prace dociepleniowe dla tych, którzy wymienili już źródło ciepła;
– włączenie banków i gmin w dystrybucję dotacji;
– bonus za niskoemisyjność i odnawialność – promowanie pomp ciepła i fotowoltaiki;
– wydłużenie okresu realizacji przedsięwzięcia z 24 do 30 miesięcy od daty złożenia wniosku;
– integracja z programem Mój Prąd;
– możliwość łączenia Programu z ulgą termomodernizacyjną, a także z programami gminnymi.

GS

Zobacz także