Wielki skarb! Tak Kraków wyglądał 50 lat temu

– Inny Kraków – bez pośpiechu, bez chaosu… – zachwycają się ludzie tym nagraniem. W internecie właśnie znalazł się fantastyczny filmik przedstawiający Kraków w z 1973 roku!

Nagranie opublikowano na niezawodnym facebookowym fanpage’u „Kraków – ciekawostki, tajemnice, stare zdjęcia” i nie da się ukryć, że z tamtego miast po prostu bije magia.

Nie ma rozjeżdżających turystów meleksów, witryny sklepowe nie biją przaśnością, wszystko wydaje się snuć powoli jak wieczory w Piwnicy Pod Baranami.

Z drugiej jednak strony poszczególne miejsca można bez problemu rozpoznać. Wawel, Rynek, charakterystyczne uliczki – najważniejsze punkty w mieście i ich otoczenie zmieniły się niewiele. Zresztą zobaczcie sami: 

Kraków w 1973 roku

Świetny film pokazujący Kraków w 1973 roku. Obejrzyjcie go i koniecznie napiszcie, czego najbardziej Wam brakuje z tamtych czasów (o ile coś takiego w ogóle jest).

Posted by Kraków – ciekawostki, tajemnice, stare zdjęcia on Sunday, July 29, 2018

„A nie wydaje się wam że w tamtych czasach Kraków był jakoś bardziej zaczarowany”? – pyta jeden z użytkowników Facebooka i zaraz dostaje kilka odpowiedzi:

„To prawda , Kraków miał swój artystyczno- intelektualny klimat” – pisze kolejna osoba, a ktoś dopisuje: „Oczywiście. A komercja go odczarowała”.

Ale są też optymiści” „Myślę, że był zaczarowany inaczej. Ja nie znam tego Krakowa. Znam obecny i to ten obecny mnie zaczarował by tu zamieszkać”.

Pojawiają się jednak bardziej kategoryczne opinie. „Syfiasty nie oznacza od razu zaczarowania. Prowincjonalność zatęchła też nie” – pisze jeden z użytkowników.

Najważniejsze jednak, że takie perełki jak to nagranie, nie giną. A skoro takie znalezisko trafiło do internetu, to możemy być niemal pewni, że przetrwa kolejnych 50 lat.

kj

zdjęcie tytułowe / fot. screen z facebooka Kraków – ciekawostki, tajemnice, stare zdjęcia

 

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie