Kościelny raport ws. ŚDM gotowy

Podkrakowskie Brzegi to jedyne słuszne miejsce, które spełnia wszystkie wymagania dotyczące organizacji głównych uroczystości Światowych Dni Młodzieży – taki wniosek płynie z raportu przygotowanego przez Komitet Organizacyjny ŚDM. Dokument jest odpowiedzią na raport Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, który wytknął szereg zagrożeń wiążących się z organizacją Światowych Dni Młodzieży w Brzegach.

Opracowanie strony kościelnej zawiera się na zaledwie czterech osobach A4, które wypełniła charakteryzacja podkrakowskich Brzegów i lista inwestycji poczynionych na terenie, który ma pomieścić około 2 mln pielgrzymów w czasie głównych uroczystości Światowych Dni Młodzieży. W raporcie znajdują się również wyliczenia dotyczące próby organizacji czuwania z udziałem papieża Franciszka, na Błoniach Krakowskich – taki pomysł zaproponował wojewoda małopolski Józef Pilch.

– Przyjmują, że na jedną osobę przypada 0,5 m kw., należy uznać, że na tym terenie zmieści się 834 036 osób. Przy współczynniku 0,6 m kw/os. wartość ta zmniejsza się do 695 030 osób. To oznacza, że jest to miejsce zdecydowanie za małe, nawet przy uwzględnieniu okolicznych terenów, na organizację pozostałych dwóch spotkań ŚDM. Finałowe wydarzenia (sobotnie czuwanie i niedzielna Msza) mogą bowiem zgromadzić 1,5-1,8 mln pielgrzymów – czytamy w analizie strony kościelnej.

RCB się myli, Brzegi miejscem idealnym

Ponadto autorzy raportu chwalą… samych siebie. W dokumencie zdecydowanie najwięcej miejsca poświęcono zaletom podkrakowskich Brzegów i licznym inwestycjom poczynionym na tym terenie. W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, na terenie – który zdaniem RCB jest zbyt duży, by można było zaplanować jego skuteczne zabezpieczenie, a bliskość autostrady A4 może powodować konieczność zamknięcia drogi i przysporzyć dodatkowych problemów, przeprowadzono już m.in. prace związane z budową 6,5 dróg asfaltowych i zaplanowano wytyczenie 15 km tymczasowych dróg oraz dróg serwisowych, które mają za zadanie umożliwić odpowiednie zabezpieczenie imprezy i sprawne przemieszczanie się służb ratunkowych.

Dodatkowo organizatorzy zwracają uwagę, że teren został wzbogacony o system melioracyjny, kanalizacyjny, oświetlenie oraz ścieżki piesze i rowerowe a bliskość autostrady A4 i obwodnicy drogi ekspresowej S7, są niebywałą zaletą w kontekście sprawnego podróżowania pielgrzymów zmierzających na uroczystości Światowych Dni Młodzieży. Dzięki porozumieniu z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi SA, rozpoczęła się również przebudowa części linii wysokiego napięcia 220V. Zabezpieczone zostanie również napięcie sieci energetycznej, dzięki czemu wydarzenia związane z ŚDM nie wpłyną na dostawy prądu dla okolicznych mieszkańców. W dokumencie zaznaczono również, że w podkrakowskich Brzegach ustawionych zostanie około 10 masztów telefonii komórkowej, które mają zapewnić łączność dla około 2 mln pielgrzymów, których organizatorzy spodziewają się w Campusie Misericordiae.

Naukowcy na pomoc ŚDM

W ramach przygotowań do organizacji głównych uroczystości Światowych Dni Młodzieży, wciąż trwa opracowywanie sprawnego systemu ewakuacji terenu w Brzegach, który na zlecenie Komitetu Organizacyjnego, stworzyć mają eksperci Akademii Górniczo-Hutniczej. Ponadto zdaniem organizatorów, dzięki konserwacji wałów przeciwpowodziowych na rzece Serafa i budowie zbiornika retencyjnego w Bieżanowie, nie ma zagrożenia wystąpieniem powodzi lub podtopień, które zagrażałyby pielgrzymom.

Z dokumentu strony kościelnej wynika jasno, że Campus Misericordiae na 100 dni przed Światowymi Dniami Młodzieży zbliżają się do finiszu przygotowań i będą jedynym słusznym miejscem, które daje możliwość pomieszczenia wszystkich pielgrzymów przybyłych na główne uroczystości i zapewnia odpowiednią infrastrukturę dla zabezpieczenia terenu. W przygotowaniu są także kolejne inwestycje, które mają zostać oddane do użytku przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży. Pełny raport można znaleźć na oficjalnej stronie Komitetu Organizacyjnego ŚDM, www.krakow2016.com.

(pt)

fot. www.worldyouthday.com

Najnowsze

Co w Krakowie