Znamy przyczyny wypadków w Krakowie

fot. Komisariat Autostradowy Policji w Krakowie

Wcale nie nadmierna prędkość – jak się powszechnie sądzi – jest najczęstszą przyczyną wypadków w Krakowie. Policyjne statystyki pokazują, że wiele innych przewinień kierowców znacznie częściej kończy się poważnymi zdarzeniami drogowymi. 

Poniższe statystyki pokazują przyczyny wypadków, czyli takich zdarzeń, w których ktoś zginął lub doznał obrażeń. W innych przypadkach, czyli na przykład drobnych stłuczek lub kolizji, policja czasem w ogóle nie jest wzywana.

Najwięcej wypadków na krakowskich drogach jest wynikiem nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu. Tylko w ubiegłym roku ponad 200 takich wykroczeń kończyło się poważnym zdarzeniem drogowym. Tuż po tą kategorią, znajdują się wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu pieszych, a więc nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych lub nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu. Kolejną przyczyną wypadków w Krakowie jest niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Dopiero później w policyjnych statystykach pojawia się niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Nie oznacza to jednak, że wypadki spowodowane są szaleńczą prędkością wariata drogowego. W tej kategorii kryje się bowiem nie tylko nadmierna prędkość, ale także na przykład… zbyt wolna jazda. Głównie chodzi jednak o niedostosowanie prędkości do panujących warunków, co wcale nie oznacza, że kierowca nie dostosował prędkości do ograniczenia wynikającego ze znaku. – Chodzi na przykład o to, że kierowca, mimo że nie przekroczył dozwolonej prędkości, to nie dostosował jej na przykład od oblodzonej czy mokrej nawierzchni – wyjaśnia Elżbieta Znachowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W ubiegłym roku odnotowano 134 takie wykroczenia, które zakończyły się poważnym wypadkiem.

Zachowania kierującego, przez które najczęściej dochodzi do wypadków na krakowskich drogach:

Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu – 209*

Wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu pieszych – 202

Niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – 169

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 134

Nieprawidłowe: zmienianie pasa ruchu – 57

Wjazd przy czerwonym świetle – 4

Nieprawidłowe przejeżdżanie przejścia dla rowerów – 35

Gwałtowne hamowanie – 24

Nieprzestrzeganie innych sygnałów – 24

Nieprawidłowe omijanie – 16

Nieprawidłowe cofanie – 15

Nieprawidłowe skręcanie – 15

Nieprawidłowe wyprzedzanie –  13

Nieprawidłowe wymijanie – 11

Jazda po niewłaściwej stronie drogi – 9

Nieprawidłowe zawracanie – 4

Zmęczenie, zaśnięcie – 4

Inne przyczyny z winy kierującego – 3

Jazda bez wymaganego oświetlenia – 1

* dane za 2015 rok

(ip)

fot. Komisariat Autostradowy Policji w Krakowie rok

Zobacz także