Znamy szczegóły wczorajszego pożaru! „Wydobywał się czarny smolisty dym…”

 W czwartek wielu krakowian zobaczyło ogromną chmurę dymu, która zawisła nad miastem. Teraz szczegóły akcji gaśniczej szczegółowo opisała Państwowa Straż Pożarna.

Przypomnijmy, że zapaliło się poddasze budynku przy ul. Wadowickiej, na którym składowane były materiały budowlane:

Wielki pożar w Krakowie! Dym widoczny w promieniu kilku kilometrów! [wideo, aktualizacja]

Teraz relację z czwartkowej akcji zdali strażacy. Oto ona:

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia teren akcji zabezpieczono. W trakcie rozpoznania ustalono, że dach nowo budowanego budynku wielorodzinnego objęty jest pożarem. Budynek o konstrukcji żelbetowej o czterech kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej, stan surowy zamknięty, budynek ocieplony z trzech stron.

W momencie dojazdu pierwszych zastępów pożarem objęta była cała powierzchnia dachu. Z miejsca pożaru wydobywał się czarny smolisty dym silną kolumną konwekcyjną pionowo do góry. W wywiadzie ratowniczym przeprowadzonym z obecnym na miejscu Inspektorem Nadzoru firmy budowlanej ustalono, że przed przyjazdem PSP teren budowy opuściło 15 pracowników budowlanych, a obiekt objęty pożarem jest pusty. Na dachu o powierzchni ok 700m2 zgromadzony był styrodur w ilości 1000 m2 oraz deski szalunkowe. Styrodur częściowo był już rozłożony na powierzchni dachu, a częściowo magazynowany. Odłączono prąd do obiektu.

Bezpośrednio od strony zachodniej obiektu rozstawione były dwa żurawie budowlane jeden wieżowy stacjonarny oraz drugi samojezdny, które uniemożliwiały dojazd od strony zachodniej. Działania PSP polegały podaniu prąd piany gaśniczej ze sprawionej drabiny mechanicznej od strony południowej. Dodatkowo wprowadzono rotę wraz z linią gaśniczą po rusztowaniu obiektu bezpośrednio na dach. Po dojeździe zastępów z JRG1 podano kolejny prąd wody z drabiny mechanicznej od strony północnej obiektu.

Podczas działań gaśniczych realizowano pomiar stężenia tlenku węgla oraz stężenia tlenu bezpośrednio wokół obiektu objętego pożarem – brak stężenia tlenku węgla, stężenie tlenu w normie – zadymienie przez cały czas trwania pożaru silną kolumną konwekcyjną odprowadzane było w atmosferę. W trakcie działań usunięto żuraw samojezdny zapewniając dostęp do obiektu od strony zachodniej. Natomiast żuraw wieżowy został zabezpieczony przez pracowników budowy. Przewietrzono pomieszczenia obiektu.

ip

Zobacz także