Znamy ulubione księgarnie krakowian

W głosowaniu na najlepsze księgarnię w Krakowie wzięło udział ponad 10 000 osób. „To właśnie te miejsca i tworzący je ludzie swoim codziennym wysiłkiem, zaangażowaniem i pasją wspólnie tworzą Miasto Literatury „- przekonuje Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury UMK

W środę (1 lutego) poznaliśmy zwycięzców szóstej edycji plebiscytu „Wybieramy Księgarnie Roku” którego celem jest promowanie niezależnych księgarń jako miejsc kultury. Znakiem  Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO wyróżniono : Cafe NOWA Księgarnia, Spółdzielnia Ogniwo, księgarnia MOCAK Bookstore oraz Antykwariat Abecadło. Triumfowały one kolejno w czterech kategoriach: najlepsze książki, najlepsi księgarze, najlepszy klimat i najlepszy program wydarzeń. 

Od 13 grudnia ubiegłego roku do 8 stycznia oddano niemal 10 tysięcy głosów. Krakowianie i krakowianki oddawali swoje głosy w 26 księgarniach i antykwariatach biorących udział w konkursie, organizowanym przez KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, a także online za pośrednictwem strony ksiegarnie.miastoliteratury.pl. Plebiscyt odbywał się w czterech kategoriach akcentujących to, co czytelnicy i czytelniczki cenią w księgarniach najbardziej: wybór książek, obsługę, klimat miejsca i program wydarzeń literackich.

Cafe NOWA Księgarnia, znajdująca się na nowohuckim osiedlu Zgody 7, już od kilku lat z zaangażowaniem odmienia lokalne środowisko, z każdym rokiem umacniając swoją pozycję ośrodka kultury w tej części Krakowa. Obecną po raz kolejny wśród laureatów plebiscytu NOWĄ głosujący docenili w tym roku przede wszystkim za najlepszy wybór książek: wyselekcjonowany zbiór lektur dla dzieci, literaturę współczesną, komiksy, albumy, reportaże, kryminały i powieści obyczajowe.

W kategorii najlepsi księgarze zwyciężyła księgarnia Spółdzielni Ogniwo z siedzibą przy ulicy Smolki 11a w Podgórzu. Specjalizuje się ona w publicystyce i reportażu poruszających zwłaszcza kwestie społeczne, ale znajdziecie tam też powieści, poezję, książki dla dzieci, a także czasopisma. Ogniwo funkcjonuje w myśl zasad wzajemnej pomocy, współpracy i zaangażowania – i tak też działają tutejsi księgarze, których bywalcy Spółdzielni docenili za kompetencje i zrozumienie potrzeb czytelników.

Działająca przy Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie księgarnia artystyczna MOCAK Bookstore (ul. Lipowa 4) to tegoroczny zdobywca tytułu księgarni z najlepszym klimatem. Pięknie zaprojektowane wnętrze oferuje nie tylko obszerny wybór wydawnictw z zakresu filozofii, estetyki i szeroko pojętej sztuki oraz powieści graficznych i najlepszych książek dla dzieci, ale także oryginalne prezenty, jak przedmioty artystyczne zaprojektowane przez twórców związanych z muzeum.

Antykwariat Abecadło, znajdujący się przy ulicy Kościuszki 18, w miejscu dawnej apteki Pod Aniołem Stróżem, głosami uczestników plebiscytu został nagrodzony za najciekawsze wydarzenia kulturalne. Bo Abecadło to nie tylko szeroka oferta książek z różnych dziedzin, ale także minikawiarnia, piękny ogród i miejsce wystaw, koncertów, rozmaitych spotkań literackich, kulturalnych czy społecznych: od Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych po lekcje jogi i tańca.

Najnowsze

Co w Krakowie