Budżet Obywatelski bez tajemnic

Wiemy na co zostaną wydane pieniądze w ramach wojewódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy Małopolski wybrali 46 projektów na które przeznaczonych zostanie 6 mln złotych. Spośród 2,7 mln osób uprawnionych do głosowania, na zwycięskie projekty zagłosowało niespełna 80 tys. mieszkańców. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników i wdzięczni Małopolanom za tak aktywny udział – podsumował Budżet Obywatelski marszałek województwa Jacek Krupa.

Podobnie, jak w przypadku Budżetu Obywatelskiego Krakowa, edycja wojewódzka była podzielona na dwie kategorie. Mieszkańcy mogli głosować na pomysły o charakterze subregionalnych, których wartość nie mogła przekraczać 300 tys. złotych oraz powiatowych o maksymalnej wartości 100 tys. złotych.

Wśród głosujących, najwięcej stanowili mieszkańcy Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego, gdzie oddano 18 tys. 921 głosów. Ponad połowę głosujących stanowiły kobiety, które oddały 45 tys. 847 głosów. Z kolei najmniejszym zainteresowaniem Budżet Obywatelski cieszył się na Podhalu, gdzie oddano zaledwie 7 tys. 3 głosy.

Władze wojewódzkie zapewniają, że zrobią wszystko, by projekty udało się zrealizować jeszcze w tym roku. Podkreślają jednocześnie, że tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego miała charakter pilotażowy, była to bowiem pierwsza edycja, ale nie ostatnia.

Wśród zadań, które zwyciężyły i cieszyły się największą popularnością w Krakowskim Obszarze Metropolitalnym są zadania subregionalne: „poprawa bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich w gminach Biskupice, Czernichów, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Skawina, Zabierzów i Zielonki” – 4473 głosów, oraz zadania powiatowe: „Nic dwa razy się nie zdarzy” – zadanie skierowane do osób niepełnosprawnych i ich rodzin z powiatu olkuskiego – 3707 głosów. Wśród projektów są również te, adresowane dla Krakowa: Akademia Kobiecego Futbolu – pięć turniejów piłkarskich Małopolskiej Ligi Dziewcząt – 1276 głosów.

(pt)

fot. Jan Lorek

Najnowsze

Co w Krakowie