Znani w teatrze. Wlazły, Kościuszko, Kukiz…

Musisz przeczytać

Piosenkarka Monika Kuszyńska, siatkarz Mariusz Wlazły, restaurator Jan Kościuszko i Kaja Godek z Fundacji „PRO – Prawo do Życia” odebrali dziś w Krakowie medale Świętego Brata Alberta. Odznaczeniem honorowane są osoby zaangażowane w pomoc niepełnosprawnym. Laureaci odebrali medale podczas XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. 

Kardynał Franciszek Macharski i Paweł Kukiz
Kardynał Franciszek Macharski i Paweł Kukiz

Pierwsze nagrody za zaangażowanie w pomoc osobom niepełnosprawnym przyznano w 1997 roku dzięki współpracy fundacji „Mimo Wszystko” Anny Dymnej oraz Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach. W gronie laureatów znaleźli się m.in. ks. kardynał Franciszek Macharski, ks. kardynał Stanisław Dziwisz, Robert Korzeniowski czy Paweł Kukiz.

W tym roku organizatorzy postanowili nagrodzić Mariusza Wlazłego, siatkarza i reprezentanta polski, który angażuje się w wiele akcji charytatywnych na rzecz chorych dzieci.

Wśród nagrodzonych jest również Monika Kuszyńska, wokalistka, która po nieszczęśliwym wypadku znalazła się na wózku inwalidzkim, ale kontynuuje swoją karierę artystyczną. Została uhonorowana za „wolę walki z niepełnosprawnością i wspieranie organizacji charytatywnych”. – Los mnie zaskoczył, ale w moim życiu pojawili się ludzie, którzy mi pomogli i dzięki nim jestem tu, gdzie jestem. Dzisiaj spłacam dług, który kiedyś zaciągnęłam. Cieszę się, że ta pozytywna energia cały czas krąży – mówiła artystka.

Kolejną laureatką medali św. Alberta została Kaja Godek, matka chłopca z zespołem Downa, która postanowiła zaangażować się w ochronę życia dzieci niepełnosprawnych. – Cieszę się, że są tu dziś przedstawiciele Kościoła, bo pod adresem Kościoła w ostatnich latach w tym temacie padło wiele oskarżeń. Cieszę się też, że są obecni przedstawiciele władzy, bo obrona życia jest zadaniem dla was. Cieszę się w końcu z patronatu nad dzisiejszym wydarzeniem prezydenta RP, bo to on ma tu władzę decyzyjną. Dziękuję w końcu synowi, córkom i mężowi, który cały czas mnie wspierał – mówiła ze sceny Gondek.

Czwartą osobą, która odebrała tegoroczną nagrodę, jest Jan Kościuszko, znany krakowski restaurator, który od lat organizuje na Rynku Głównym w Krakowie Wigilię dla osób bezdomnych. – Dla mojego ojca, mimo wielu nagród, jakie otrzymuje, największą nagrodą jest radość potrzebujących, którzy przychodzą co roku na Wigilię na Rynek Główny – mówił Michał Kościuszko, który w imieniu ojca odebrał wyróżnienie.

Medale wręczali laureatom wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka oraz Paweł Kukiz, który w 2008 roku sam został uhonorowany  za wspieranie akcji charytatywnych i pomoc osobom niepełnosprawnym.

(ip)

fot. mimowszystko.org

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca