Znani ukraińscy artyści przyjechali do Krakowa, żeby… Nie przegapcie tego wydarzenia!

Dzisiaj, 8 kwietnia, w Krakowie startuje VI Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód”. W ciągu tygodnia w teatrach Krakowa wystąpi osiemnaście teatrów z Ukrainy, Finlandii, Niemiec, Armenii oraz Polski. Profesjonalne teatry oraz amatorskie zespoły – ich wszystkich łączy miłość do ukraińskiej kultury.

Główną ideą festiwalu jest przedstawienie ukraińskiego teatru w całej jego różnorodności. W festiwalu biorą udział nie tylko teatry z Ukrainy, ale także zespoły z innych krajów świata (Polska, Łotwa, Austria – rok 2015; Polska, Niemcy, Gruzja, Austria – 2016 rok; Polska, Niemcy, Gruzja – rok 2017, Polska, Niemcy, Węgry, Armenia – 2018 rok). To teatry działające przy ukraińskich zagranicznych społecznościach albo zespoły, które współdziałają z ukraińskimi reżyserami lub teatrami, dla których  temat Ukrainy jest bliski.

– Głównym tematem tegorocznego festiwalu jest motto: „Na początku był TEATR”, w którym chcemy pokazać widzowi korzenie ukraińskiego teatru, jego założycieli i reformatorów. Ale także zaprezentować, jak na Ukrainie jest odczytywana klasyka światowego teatru – mówi założycielka festiwalu, Nadiia Moroz-Olshanska.

W tegorocznym festiwalu biorą udział także dwa polskie zespoły działające w Warszawie – „Teatr Pieśni” oraz „Teatr ApArt”. W tym drugim występują dzieci emigrantów z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu i Rosji. Będzie także ukraiński teatr z Finlandii, z Armenii – Państwowy teatr lalek z Erywania, a z Niemiec – Dokumentalny Teatr z Berlina. Oprócz tego także teatry z Kijowa, Charkowa, Odessy oraz z innych miast Ukrainy.

Spektakle będą grane w różnych językach, ale podczas każdej prezentacji wyświetlane będą polskie napisy. Oprócz spektakli, organizatorzy przygotowali także wydarzenia towarzyszące – koncerty, spotkania, pokazy filmów, panele dyskusyjne oraz warsztaty.

– Ja uwielbiam Kraków, to moje ulubione miasto. Po raz pierwszy tu przyjechałam, gdy miałam 18 lat. Na kolejne spotkanie z Krakowem czekałam 10 lat. Niemniej dla mnie to zawsze święto, o każdej porze roku. Mam tutaj swoich przyjaciół – wśród nich Krzysztof Dubiel, który był producentem niektórych naszych spektakli. W Krakowie graliśmy w spektaklu „Czwarta Siostra” Janusza Głowackiego. A w zeszłym roku mój mąż Stanisław Mojsiejew postawił w „Starym Teatrze” spektakl „Masara”. Dlatego dla mnie Kraków jest pełen nie tylko turystyki, ale również sztuki! – opowiada znana ukraińska aktorka Rymma Ziubina.

– Teraz jestem tu z okazji festiwalu „Wschód-Zachód”. Chciałabym, żeby ukraiński teatr częściej odpowiadał na nurtujące nas pytania i żeby obecne w nich były: temat wojny, aktualne problemy świata, ale również meandry duszy ludzkiej. Dlatego mam nadzieję, że podczas festiwalu „Wschód-Zachód”, te pytania będą poruszone. Zachęcam nie tylko Ukraińców, aby oglądali te spektakle, ale również przedstawicieli innych narodowości, ponieważ to jest ważne. Teraz Ukraina ma problemy z okupacją rosyjską na części swojego terenu i oby ten ogień nie rozprzestrzenił się dalej na Europę – dodaje Ziubina.

– W Krakowie byłem bardzo dawno temu. Kraków w ogóle był pierwszym europejskim miastem, które odwiedziłem. Moje podróże po Europie zaczęły się właśnie stąd. Byłem zachwycony pięknem miasta. Chciałbym na pewno wrócić do Krakowa z koncertem. Trzeba częściej organizować spotkania w takim formacie. Bardzo dobrze, że jest taka inicjatywa. Że to odbywa się wspólnie – z ukraińskiej oraz z polskiej strony. Pięknie, że młodzież aktywnie się interesuje kulturą ukraińską, że młodzi ludzie za granicą pozostają Ukraińcami. Więcej fajnych pomysłów, więcej dobrej muzyki, więcej takich spotkań! I chciałbym, aby takie wydarzenia odbywało się regularnie każdego roku. Nacisk na kulturę – to jest bardzo ważne! – mówi słynny ukraiński piosenkarz Oleg Skrypka.

Organizatorami Festiwalu są Fundacja Widowisk Masowych oraz Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana we współpracy ze stałymi partnerami Festiwalu – Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Krakowską, Akademią Ignatianum w Krakowie, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II, Krakowską Akademią im. A. F. Modrzewskiego, Teatrem Groteska, Teatrem bez Rzędów, Teatrem Praska 52, Teatrem Bagatela i wielu innymi. W tym roku, jak i w latach poprzednich, dyrektorem Festiwalu jest jego założycielka – Nadiia Moroz-Olshanska. 

PROGRAM FESTIWALU:

Poniedziałek 08.04.2019

18:00 Ceremonia Otwarcia Festiwalu

Teatr Groteska (ul.Skarbowa 2)

19:00 – „Ekleziast” – Akademicki teatr estradowych miniatur „I ludzie, i lalki” (Lwów, Ukraina)

Sala Kopułowa Teatru Groteska (ul.Skarbowa, 2)

Wtorek 09.04.2019

14:00 – „Wataha” – Teatralno-estradowa studia „Telariji” (Kijów, Ukraina)

Centrum Młodzieży im.dr Henryka Jordana (ul. Krupnicza 38)

18:00 – „Zona” – Ukraiński teatr Finlandii (Helsinki, Finlandia)

Centrum Młodzieży im.dr Henryka Jordana (ul. Krupnicza 38)

21:30 – „Gwiazda nazywa się Czornobyl” – das dokumentarthrater berlin (Berlin, Niemcy)

Scena Miniatur Teatru im. J.Słowackiego (pl. św.Ducha 2)

Środa 10.04.2019

13:00 – „To, co nie umiera” – Otwarty młodzieżowy teatr “Kuraż” (Sumy, Ukraina)

Staromiejski Centrum Kultury Mlodzieży (ul. Wietora 13)

15:00 – „Szczurołap” – Wokalno-teatralne studio „Głos Gelsomino” (Odesa, Ukraina)

Teatr Zależny (ul.Kanoniczna 1)

19:00 – „Zakazany owoc” – DIY-teatr (Charków, Ukraina)

Centrum Młodzieży im.dr Henryka Jordana (ul. Krupnicza 38)

21:00 – „Teczka/NSU” – das dokumentarthrater berlin (Berlin, Niemcy)

Teatr bez Rzędów (ul.Krakowska 13)

Czwartek 11.04.2019

13:00 – „Sakrament” – Wygodski ludowy amatorski teatr (Wygoda, Ukraina)

Centrum Młodzieży im.dr Henryka Jordana (ul. Krupnicza 38)

18:00 – „Helemskie mędrcy” – Teatralna grupa WIK (Kijów, Ukraina)

Scena Głowna Teatru Groteska (ul.Skarbowa 2)

20:00 – „Odłączeni” – Obwodowy akademicki teatr dramatu i komedii muzycznej im. M. Szczepkina (Sumy, Ukraina)

Scena Miniatur Teatru im.J.Słowackiego (pl. św.Ducha 2)

Piątek 12.04.2019

13:00 – „Jesteśmy jednej krwi – ty i ja” – Międzynarodowy dziecięcy teatr i młodzieżowy teatr „ApArt” (Warszawa, Polska)

Centrum Młodzieży im.dr Henryka Jordana (ul. Krupnicza 38)

16:00 – “Uroboros” – Performacyjny teatr BEDLAM (Kijów, Ukraina)

Teatr bez Rzędów (ul.Krakowska 13)

18:00 – „Serce boksera” – Narodowy akademicki teatr im. Łesi Ukrainki (Kijów, Ukraina)

Scena Główna Teatru Groteska (ul.Skarbowa 2)

20:00 – „Mon bebe, albo małe sztuczki” – Wolny Teatr „OKO” (Lwów, Ukraina)

Teatr bez Rzędów (ul.Krakowska 13)

Sobota 13.04.2019

16:00 – „Charms” – Teatr „Atmosfera” (Charków, Ukraina)

Sala Kopułowa Teatru Groteska (ul.Skarbowa, 2)

18:00 – „Wij” – Państwowy Teatr Lalek im. Hovhannes Tumanyan (Erywań, Armenia)

Scena Główna Teatru Groteska (ul.Skarbowa, 2)

Niedziela 14.04.2019

13:00 Aula główna AGH U2 (ul.Reymonta 7)

Ceremonia Zamknięcia Festiwalu

Dodatkowo

Sobota 06.04.2019 oraz Niedziela 07.04.2019

19:30 Spektakl „Na początku i na końcu świata” – Teatr Ludowy (Kraków, Polska)

Scena pod Ratuszem (Rynek Główny 1)

Najnowsze

Co w Krakowie