Tam, gdzie zdemontowano fotoradary, zginęło o 46% więcej ludzi

fot. KWP Kraków

To przerażająca statystyka. Aż o 46 proc. wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wypadków w miejscach, gdzie przestały działać gminne fotoradary – podaje portal brd24.pl. To wyniki pochodzące z 43 miejscowości.

Z badań wynika, że odebranie gminom prawa do korzystania z fotoradarów było błędem. Do tej pory podawano dane dotyczące wzrostu liczby kierowców przekraczających w tych miejscach prędkość. Teraz po raz pierwszy upubliczniono analizę., która pokazuje, jak bardzo po zafoliowaniu fotoradarów stacjonarnych wzrosła liczba wypadków i ofiar śmiertelnych w tych miejscach.

Radary zniknęły z około 400 miejsc na początku 2016 roku, gdy straże miejskie i gminne straciły prawo do używania urządzeń nadzoru nad kierowcami. Teraz powstał raport, który pokazuje efekt tych zmian. Instytut Transportu Samochodowego na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rad BRD (działającej w resorcie infrastruktury i budownictwa) we wrześniu 2016 r. przygotował dokument „Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w okresie: styczeń – sierpień 2016 roku. Analiza wstępna wpływu likwidacji fotoradarów straży miejskich i gminnych na zagrożenia na drogach”. Jego wyniki nigdy wcześniej nie zostały opublikowane.

Wyniki są niepokojące. „Z uzyskanych danych jednoznacznie wynika, że w 43 miejscowościach, w których przed 1 stycznia 2016 funkcjonowały fotoradary straży miejskich i gminnych zagrożenie wzrosło znacznie bardziej niż we wszystkich obszarach zabudowanych i ogółem na wszystkich drogach” – wnioskują eksperci ITS.

Badacze szczególnie przyjrzeli się okresom od maja do sierpnia – bo to w tym okresie w 2016 r. w całym kraju znacznie zwiększyła się liczba wypadków drogowych, ofiar i rannych. Jak wzrosła?

Ogółem w Polsce w tym okresie w porównaniu do roku 2015:
liczba wypadków wzrosła o 9 proc.
liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 14 proc.
liczba rannych wzrosła o 8 proc.

W obszarach zabudowanych w tym okresie w porównaniu do roku 2015:
liczba wypadków wzrosła o 7 proc.
liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 13 proc.
liczba rannych wzrosła o 7 proc.

W 43 miejscowościach, w których do 31 grudnia 2015 r. funkcjonowały fotoradary samorządowe:
liczba wypadków wzrosła o 24 proc.
liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 46 proc.
liczba rannych wzrosła o 23 proc.

(wm, brd24.pl)

Zobacz także