Zniszczony pomnik żydowskiej działaczki Sary Szenirer zostanie odbudowany

Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Krakowie zapowiedział że zniszczony pomnik Sary Szenirer będzie odrestaurowany. W poniedziałek na terenie Muzeum KL Plaszow doszło do zniszczenia symbolicznego nagrobka Sary Szenirer, żydowskiej nauczycielki i pionierki w edukacji dziewcząt. Policja szuka sprawców.

Zgłoszenie o akcie wandalizmu policjanci otrzymali w poniedziałek rano. Zdewastowany został nie tylko symboliczny nagrobek Sary Szenirer. Naruszone zostały także dwa elementy oznaczeń granic cmentarzy żydowskich leżących na terenie byłego obozu pracy i koncentracyjnego Plaszow.

Wstępne informacje wskazują, że pomnik mógł zostać zniszczony przy użyciu znajdującej się w pobliżu koparki, która została użyta bezprawnie. Muzeum zaapelowało do świadków zdarzenia o kontakt z placówką lub bezpośrednio z policją.

Skandal. Koparką zniszczono pomnik w byłym obozie KL Plaszow (ZDJĘCIA)

 

Do sprawy odniósł się Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Krakowie, potępiając wydarzenia, do których doszło w niedzielę na terenie Muzeum KL Plaszow.

 –  Niszczenie pomników jest aktem haniebnym, na które nie powinno być przyzwolenia w żadnym miejscu na świecie. Tym większe jest nasze zobowiązanie, krakowian – świadomych wspólnego dziedzictwa polsko-żydowskiego” – podkreślili w oświadczeniu przesłanym w poniedziałek mediom prof. Jacek Purchla i prof. Łukasz Tomasz Sroka, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa – Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Krakowie.

 -W tej sytuacji przyłączamy się do głosów oburzenia i jednocześnie wyrażamy słowa solidarności ze społecznością żydowską. Wszystkich ludzi dobrej woli wzywamy do stawienia czoła antysemityzmowi i kolejnym aktom nienawiści. Jako Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Krakowie dołożymy wszelkich starań, by zniszczony pomnik został pieczołowicie odrestaurowany – zapewnili w komunikacie.

Przypomnieli również, że Sara Szenirer, działaczka społeczna i twórczyni sieci szkół Bejs Jakow, zapisała się w historii miasta niezwykle chlubnie, a „Kraków wiele zawdzięcza swoim żydowskim mieszkańcom, którzy od tysiąca lat budują pomyślność naszego wspólnego i wyjątkowego miasta”.

Sara Szenirer (1883-1935) była polsko-żydowską nauczycielką, pionierką żydowskiej edukacji dla dziewcząt, działaczką oświatową i społeczną, twórczynią systemu szkół Bajs Jakow. Ze względu na swoją pionierską rolę w nauczaniu została nazwana Matką Izraela. Zmarła 1 marca 1935 roku w Krakowie. Została pochowana na cmentarzu Gminy Wyznaniowej w Krakowie przy ul. Abrahama. W 2004 r. na terenie byłego obozu Plaszow umieszczono jej upamiętnienie.

Muzeum KL Plaszow obejmuje opieką teren po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow, funkcjonującym w latach 1942–1945. Od lipca ubiegłego roku  trwają  prace budowlane przy pierwszym etapie budowy  budowy Muzeum KL Plaszow. Prace obejmują  uczytelnienie dróg i ścieżek, oznaczenie przebiegu granic zachowanego terenu po byłym obozie i przebiegu granic dwóch cmentarzy. Powstaną także punkty terenowe i przystanki historyczne oraz tablice z informacjami i regulaminami. W ramach prac wykonawca postawi konstrukcje pod makiety przeznaczone dla osób z dysfunkcją wzroku oraz elementy małej architektury. W obrębie upamiętnienia utworzone zostaną również okna archeologiczne (ekspozycyjne).

Prace mają zakończyć się w lutym.

Ściezki, mała architektura i tablice informacyjne powstaną na terenie Muzeum KL Plaszow Podpisano umowę.

Jarek Strzeboński 

 

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie