Znów toniemy w smogu. Dziś także darmowa komunikacja miejska

Dziś kolejny dzień z fatalnym stanem powietrza w Krakowie! Smog jest tak duży, że udostępniono komunikację publiczną za darmo.

W czwartek rano normy zanieczyszczenia powietrza w Krakowie znów zostały znacznie przekroczone.

Ze względu na przekroczenie średniej ze wszystkich stacji pomiarowych na terenie Krakowa na godz. 03.00 powyżej 150 µg/m3, dziś, 11 stycznia, została wprowadzona bezpłatna komunikacja, począwszy od uruchomienia pierwszych kursów rannych autobusów lub tramwajów komunikacji miejskiej w Krakowie do godz. 24.00.

Choć w samym mieście obowiązuje uchwała antysmogowa i całkowity zakaz stosowania paliw stałych w domowych piecach, to jednak za mało by zabezpieczyć mieszkańców stolicy Małopolski. Z ościennych miejscowości, w których takie regulacje nie obowiązują, napływa do Krakowa smog.

Jednocześnie władze miasta apelują, aby szkoły, przedszkola i żłobki ograniczyły zajęcia prowadzone na zewnątrz. Proszą też, by dzieci, osoby starsze, młodzież poniżej 25 lat, osoby z chorobami krążenia, alergiami, unikały wychodzenia z domu, ograniczały wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni i powstrzymały się od wietrzenia pomieszczeń, w których przebywają.

Michał Lop
 
 
 

 

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie