Znowu ulewy i burze! Jest ostrzeżenie pogodowe dla Krakowa

Przez Kraków znowu mogą przejść ulewy i burze. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali pogodowe ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alarm obowiązuje od godz. 23 w niedzielę do godz. 6 rano w poniedziałek. Urzędnicy zapewniają, że są gotowi do walki z ulewami i obiecują, że nie powtórzy się sytuacja sprzed kilku dni, kiedy kilka dzielnic zostało zalanych.

Kraków jeszcze nie uporał się ze skutkami ostatnich ulew, a synoptycy ostrzegają przed kolejnym deszczem i burzami. Tym razem mamy ostrzeżenie pierwszego stopnia, co oznacza prognozowane opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Może spaść od 20 mm do 40 mm wody na metr kwadratowy. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h.

Synoptycy IMGW ostrzegają też o spodziewanych wzrostach poziomu wody, lokalnie gwałtownych, do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Punktowo – w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów – mogą zostać przekroczone kolejne stany alarmowe. W zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić podtopienia. W tym przypadku obowiązuje drugi stopień zagrożenia i obowiązuje do poniedziałku, do godz. 8.00.

„Kraków przygotowuje się na deszczową noc. Na polecenie prezydenta Jacka Majchrowskiego zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa, złożony z przedstawicieli służb i instytucji, które odpowiadają za zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa” – podaje magistrat. – Chcemy już teraz podjąć wszystkie możliwe działania, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, jaka miała miejsce w ubiegły czwartek. Szczególnie mam na myśli bezpieczeństwo mieszkańców Bieżanowa, osiedla Złocień  i innych miejsc, które w ostatnich dniach bardzo mocno ucierpiały – zapewnia wiceprezydent Jerzy Muzyk.

Kraków przygotowuje się na deszczową noc. Na polecenie prezydenta Jacka Majchrowskiego zebrał się Zespół Zarządzania…

Posted by Kraków PL on Sunday, August 8, 2021

Trwa kontrola i ewentualne oczyszczanie krat przed kolektorami. W miejskich magazynach przeciwpowodziowych od rana trwało napełnianie 1500 worków z piaskiem, które będą potem rozwożone w zagrożone miejsca. Wczesnym popołudniem z magazynów wydano także strażakom dodatkowe pompy o wysokiej wydajności. Podczas posiedzenia ZZK podjęto także decyzję o rozłożeniu jeszcze przed załamaniem pogody przez straż pożarną magistrali, która umożliwi odpompowanie wody zbierającej się w rejonie ulicy Udzieli.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie