ZTP zamawia dodatkowe rowery miejskie. Do Krakowa dotrą w… grudniu

Zarząd Transportu Publicznego postanowił o dokupieniu dodatkowych 250 rowerów elektrycznych w ramach długoterminowej wypożyczalni miejskiej LajkBike. Za miesiąc wypożyczenia takiego roweru zapłacimy 79 zł.  Atrakcyjna cena sprawiła, że chętnych do wypożyczenia elektryka jest już ponad 1500 osób. Decyzja ZTP zwiększa dostępna pule rowerów dwukrotnie – z 250 na 500. Już wiadomo, że konieczne będzie jednak przeprowadzenie losowania wzród wszystkich chętnych. 

17 sierpnia ruszyły zapisy na miejskie rowery Lajkbike. Do dyspozycji mieszkańców jest 500 rowerów tradycyjnych i 250 elektrycznych. Można będzie wypożyczyć je co najmniej na miesiąc, a najwyżej na trzy miesiące. Rowery tradycyjne kosztować będą 29 zł miesięcznie, a elektryczne 79 złotych. Do końca sierpnia  wpłynęło już ponad 1500  zgłoszeń. A to oznacza, że osoby, które dostaną rowery, zostaną wybrane w drodze losowania. Takie losowanie będzie przeprowadzone na początku września. 

Teraz ZTP poinformował o zwiększeniu liczby elektryków. – „Nowa długoterminowa wypożyczalnia miejska cieszy się dużym zainteresowaniem. Dlatego zdecydowaliśmy się dokupić kolejne 250 rowerów elektrycznych. Razem będzie ich więc 500 – tyle samo co tych tradycyjnych” – tłumaczy ZTP. Dodatkowe 250 rowerów trafi do Krakowa na początku grudnia – „Dostawca ma 90 dni na ich dostarczenie.  To oznacza, że jeśli tylko warunki pogodowe dopiszą a osoby, które wysłały nam teraz formularze, nadal będą zainteresowane wynajmem, kupione rowery wyjadą na ulice Krakowa nawet już na przełomie listopada i grudnia”.

Czy zima to dobra pora na poruszanie sie po mieście rowerem. ZTP wyjaśnia, że na stronie jednostki można sprawdzić, jak wygląda ruch rowerowy w poszczególnych miesiącach. – „Widać tam jak na dłoni, że owszem, przejazdów jest zdecydowanie mniej. Ale ruch na drogach dla rowerów wcale nie zamiera! Bywa nawet zaskakująco duży. Przypominamy, że infrastruktura rowerowa ma w Krakowie utrzymanie zimowe – tłumaczy ZTP.

Rowery LajkBajk będą mogły wypożyczyć osoby pełnoletnie, mieszkające w Krakowie. Zgodnie z regulaminem, jednoślady przeznaczone są tylko do użytku niekomercyjnego. Wykonywanie pracy zarobkowej, czyli na przykład realizacja dostaw kurierskich, będzie zabroniona. Dodatkowe ograniczenie: rowerem będzie można poruszać się tylko na terenie Krakowa oraz strefy buforowej obejmującej obszar 1 km od granic miasta.

– Ma być to bowiem promocja roweru jako transportu miejskiego, a nie formy rekreacji – wyjaśnia miasto w swojej informacji o starcie systemu.

W przypadku roweru elektrycznego obowiązuje jednak limit kilometrów, które użytkownik może przejechać: jest to 900 km miesięcznie. Powyżej tego dystansu stawka za wypożyczenie mocno rośne – np. w przypadku trzymiesięcznego abonamentu na „elektryk” z 236 zł do niemal 1,5 tys. zł. Zawsze przy wypożyczeniu trzeba też będzie wyłożyć kaucję zwrotną: 100 zł za rower zwykły i 500 zł za elektryczny.

Aby zostać użytkownikiem systemu LajkBike, należy wykonać kilka czynności. Najpierw wypełnić formularz zgłoszeniowy, na stronie: lajkbike.ztp.krakow.pl. Następnie użytkownik otrzyma e-mail potwierdzający przyjęcie zgłoszenia. Jeśli egzemplarz roweru, którego chęć wypożyczenia była zgłoszona, jest dostępny, wówczas wysyłany będzie mail z prośbą o dokonanie przedpłaty. Po jej dokonaniu, w wyznaczonym terminie trzeba będzie osobiście zgłosić się po odbiór sprzętu.

Istotne jest, że przynajmniej w pierwszej turze wynajmu rowerów (jeśli będzie więcej chętnych, niż oferowanego sprzętu), odbędzie się losowanie. Nie będzie więc ważne, kiedy ktoś wyśle formularz zgłoszeniowy. O kolejności wydawania sprzętu zdecyduje maszyna. Trafią do niej nadane numery zgłoszeń, które ZTP otrzyma od 17 sierpnia do 1 września, do godz. 12.00, a w przypadku niezgłoszenia się wypożyczających, kolejne osoby też będą dolosowywane.

Wystartowali. Ruszyła miejska wypożyczalnia rowerów. Elektryk za 79 miesięcznie

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie