Zwyrodnialcy bez sumienia. By dopuścić się tego przestępstwa, trzeba nie mieć honoru

Nie ma nic gorszego niż nie dać spokoju człowiekowi nawet po jego śmierci. A właśnie na tym żerowała pewna grupa, która za cel zarobkowy obrała sobie kradzieże płyt nagrobkowych i elementów wykończenia grobowców. 

Kradli, by później te elementy odsprzedać i zamontować na innych cmentarzach. Działali na nekropoliach powiatu brzeskiego i powiatów sąsiednich. Teraz wpadli w ręce policji.

Według policjantów inicjatorem całego procederu był najmłodszy z zatrzymanych mężczyzn – 30-letni mieszkaniec powiatu tarnowskiego. To on od kilku lat trudnił się kamieniarstwem i wykonywaniem nagrobków. Kiedy w ubiegłym roku lawinowo ruszyły zamówienia na tego typu usługi, mężczyzna znalazł nieuczciwy sposób na szybki zarobek. Postanowił okradać nagrobki i skradzione przedmioty odsprzedawać swoim klientom.

Kradzione były różne przedmioty – szczególne zainteresowanie złodziei koncentrowało się na płytach nagrobnych, które jeszcze nie posiadały wygrawerowanych napisów czy też znaków szczególnych, aby można je było odsprzedać jako nowe.

Przestępcy kradli też elementy wykończeniowe, głównie metalowe krzyże i elementy dekoracyjne. Gdy skradzione przedmioty nosiły ślady uszkodzenia czy zużycia, były po prostu czyszczone i obrabiane, aby można je było ponownie wykorzystać.

Do kradzieży dochodziło w ciągu dnia. Przestępcy, aby nie wzbudzać niczyich podejrzeń przyjęli pewną taktykę. Na teren cmentarzy wchodzili wyposażeni w narzędzia, głośno dyskutując o potrzebie wykonania przeróbek na danym grobowcu, tym samym sprawiając wrażenie pracowników wykonujących prace kamieniarskie. Nierzadko osoby postronne, przebywające na cmentarzu, nawet nie przypuszczały, że właśnie są świadkami kradzieży.

Realizacja dużej liczby zleceń nie byłaby możliwa w pojedynkę. 30-latek przybrał sobie do pomocy jeszcze dwóch innych mężczyzn, dając im w ten sposób dorywczą pracę. Proceder kwitł, do czasu aż plany 30-latka pokrzyżowali policjanci operacyjni, którzy zainteresowali się elementami zamontowanymi na jednym z grobowców w Porąbce Uszewskiej.

Oprócz 30-latka, policjanci zatrzymali jego dwóch pomocników – 45 i 42-latka. Obaj są mieszkańcami powiatu tarnowskiego. Wszyscy trzej usłyszeli zarzuty kradzieży i ograbienia miejsc spoczynku zmarłych, wobec nich zastosowano dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

Śledczy zapowiadają, że to dopiero początek sprawy. Już wiedzą, że zatrzymani działali w sąsiednich powiatach – tarnowskim i nowosądeckim. Policjanci skrupulatnie sprawdzają czy zatrzymani mają związek z innymi kradzieżami na cmentarzach, niż te o których mundurowi już wiedzą.

dn

zdjęcie tytułowe / fot. KrzysztofTe Foto Blog via Foter.com

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie