Żydowska muzyka znów wypełni ulicę Kazimierza. Zaczyna się Festiwal Kultury Żydowskiej

Od dzisiaj do 2 lipca, potrwa  32. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej. Pięć dni pełnych wykładów, warsztatów, koncertów, projekcji filmów i niepowtarzalnej atmosfery. Na miłośników kultury żydowskiej czeka bogactwo i różnorodność doświadczeń z całego świata.

Festiwal, który rozpoczął się jako kameralne wydarzenie w krakowskim kinie Mikro, teraz jest największym na świecie festiwalem kultury żydowskiej, prezentującym dokonania współczesnej kultury żydowskiej w Izraelu, Polsce i całej Diasporze. Jest to wydarzenie, które stało się największym ambasadorem kultury Izraela na świecie. 

Tegoroczna edycja festiwalu po raz  czwarty dedykowana jest  żywiołom. W tym roku tematem przewodnim Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie będzie kolejny i ostatni z żywiołów – powietrze. Centrum festiwalu, podobnie jak w poprzednich latach będzie namiot FKŻ. Jedną z najważniejszych informacji jest ta, że po trzech latach pandemicznej przerwy ponownie odbędzie się koncert Szalom na Szerokiej. Wydarzenie zaplanowano na sobotę, 1 lipca.

Tegoroczne wykłady mają dwa podstawowe tematy. Pierwszym jest oczywiście powietrze / ruah, a drugim – 75. rocznica powstania Izraela, która będzie też tematem dwóch spotkań w ramach programu literackiego. Podczas spotkań z autorami będzie okazja porozmawiać też o bojowniczkach getta warszawskiego oraz o tym, czy poczucie humoru może uratować dramat.

Festiwalowe warsztaty to możliwość poznania kuchni żydowskiej z Bartek Kieżun – Krakowski Makaroniarz, muzyki klezmerskiej, okazja, aby samemu stać się twórcą sztuki żydowskiej. W tym roku to także szansa zrozumienia własnego ciała podczas warsztatów ruchowych izraelską metodą gaga z Natalia Iwaniec gaga.move. oraz warsztatów oddechowych, a także nauczenia się interpretowania Tory oraz śpiewu pijutów.

Sztandarowym wydarzeniem Festiwalu Kultury Żydowskiej jest koncert Szalom na Szerokiej, gromadzący rokrocznie kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Ostatnie, naznaczone pandemią, edycje odbywały się bez tego punktu programu. W tym roku Kazimierz znowu będzie rozbrzmiewał rytmami żydowskiej muzyki, a 1 lipca o 18.00 na Szerokiej wystąpią, m.in. Liraz, Neta Elkayam, Boom Pam, Kutiman, Shai Tsabari. Koncert poprowadzą Alicja Popiel i Janusz Makuch (wstęp wolny).

Odbędą się również specjalne zajęcia dla seniorów, czyli tradycyjna Pracownia Seniora.

Zwiedzania na FKŻ to szansa, by lepiej poznać Kazimierz, Podgórze oraz … żydowskie zabytki na krakowskim Starym Mieście! Odbędzie się też specjalne zwiedzania w języku ukraińskim, a Janusz Makuch zaprasza na bardzo specjalny spacer, który zakończy się rozmową z nim w kawiarni Cheder przy kawie i baklawie. Można będzie też poznać również Kazimierz śladami kobiet.

Wydarzenia Festiwalu Kultury Żydowskiej odbędą się w namiocie FKŻ, w synagodze Tempel, Klubie Alchemia, HEVRE, w Bosakówce przy ul. Sebastiana 32, synagodze Wysokiej oraz … na ulicy Szerokiej, ponieważ po trzech latach powraca „Jewish Woodstock”, czyli wielogodzinny i jedyny taki na świecie koncert muzyki żydowskiej – Szalom na Szerokiej!

Więcej informacji o produkcjach znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej FKŻ.

Startuje Festiwal Kultury Żydowskiej. Szykują się zmiany w ruchu na Kazimierzu

5 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie