Nie żyje mieszkaniec Niepołomic, który podpalił się na Placu Defilad. Internet żegna Szarego Człowieka

fot. lublin112.pl

Czy jego śmierć nie pójdzie na marne? W niedzielę zmarł Piotr S., który 19 października podpalił się na Placu Defilad obok Pałacu Kultury i Nauki. Jego śmierć miała być protestem na obecną politykę PiS.

19 października mężczyzna z Niepołomic oblał się substancją łatwopalną i podpalił. Na pomoc szybko rzucili się przechodnie, zaraz pojawili się strażacy i ratownicy medyczni. Piotr S. był nieprzytomny, ale żył. Z rozległymi oparzeniami trafił do szpitala.

Przed podpaleniem mężczyzna rozdawał przechodniom ulotki, na których spisał powody swojego protestu. Kartki zawierały wezwanie „do wszystkich Polek i Polaków, tych, którzy decydują o tym, kto rządzi w Polsce, aby przeciwstawili się temu, co robi obecna władza i przeciwko czemu on protestuje”.

Piotr S. został ochrzczony Szarym Człowiekiem, sam nazwał się w ten sposób w odezwie, którą rozdawał przechodniom. „Ja, zwykły, szary człowiek taki jak wy, wzywam was wszystkich nie czekajcie dłużej! Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj, zanim całkowicie pozbawi nas wolności. A ja wolność kocham ponad wszystko” – napisał przed śmiercią.

 

 

 

 

 

 

Z okazji śmierci Piotra S. KOD Małopolska postanowił zorganizować spotkanie ze swoimi sympatykami.

– Ten człowiek złożył ofiarę z własnego życia. Uczynił to nie w czasach wojny, ale w czasach pokoju i przynajmniej szczątkowej demokracji. Uczynił to, co zrobiło tak wielu przed nim, czując bezsilność wobec łamania podstawowych wartości demokracji i ludzkiego braterstwa. Przyjdźcie okazać swój szacunek i powiedzieć, że nie godzicie się na państwo, w którym człowiek, by być usłyszanym, musi odebrać sobie życie. Za chwilę wszyscy wyruszymy na groby naszych bliskich. Ale zanim to się stanie, przyjdźmy wysłuchać w skupieniu słów Szarego Człowieka, rozważyć je i zapamiętać – mówi Danuta Czechmanowska, przewodnicząca małopolskiego Komitetu Obrony Demokracji.

Spotkanie obywateli odbędzie się w poniedziałek 30 października przy studzience Walentego Badylaka na Rynku Głównym. Rozpocznie się o godzinie 20.

(wm)

fot. lublin112.pl

Zobacz także