Lifestyle

Dietetyk – zawód z przyszłością

Mianem dietetyka – specjalisty do spraw żywienia określa się każdą osobę, która układa dietę i doradza, jak schudnąć szybko i skutecznie. To błąd, ponieważ tylko osoby wykształcone dobierające program żywienia ściśle pod kątem potrzeb i preferencji jednostki oraz mające szeroką wiedzę na temat prawidłowej diety, korzystnej dla zdrowia człowieka, mogą być tytułowane profesjonalnym dietetykiem. Jaka jest charakterystyka tego zawodu?

Dietetyk – zawód pokrewny do lekarza

Nie można mieć jakiego takiego pojęcia, aby móc dawać porady dietetyczne pacjentom i liczyć na to, że nikomu one nie zaszkodzą. Uprawianie zawodu dietetyka (http://policealna.gowork.pl/krakow/dietetyka) wiąże się z uzyskaniem odpowiednich uprawnień, bowiem dietetyka posiada nierozerwalne związki z medycyną, a więc korzysta z takich nauk, jak biologia, chemia, fizyka i wiele innych przedmiotów. Dietetykiem może zostać osoba kształcąca się w szkole państwowej lub prywatnej na kierunku dietetyka, np. w szkole policealnej w Krakowie. Zanim zacznie udzielać porad żywieniowych, musi przejść szereg praktyk i staży. To zawód zorientowany na branżę żywieniową głównie pod kątem medycznym. Potrzeba co najmniej dwóch lat, aby zdobyć odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Dietetyk może pracować w prywatnym gabinecie albo zajmować się doradztwem w kwestii żywienia w szpitalach, placówkach zdrowia czy klinikach otyłości.

Czym w pracy zajmuje się dietetyk?

Praca dietetyka wbrew pozorom nie polega na wydawaniu rozpisanych diet-cud, dzięki którym schudniemy 10 kg w 5 dni. Jeśli ktoś w gabinecie dietetycznym sprzedaje nam dietę w 5 minut po przyjściu, gotową, wydrukowaną na kartce papieru, to znaczy, że nie jest dietetykiem albo niepoważnie podchodzi do wykonywania swojego zawodu.

Osoba po szkole policealnej na kierunku dietetyk, np. w Krakowie (http://policealna.gowork.pl/krakow), może zająć się wykonywaniem pracy polegającej na układaniu jadłospisu przystosowanego pod konkretne potrzeby pacjentów. Zanim dieta zostanie opracowana, dietetyk powinien uważnie wysłuchać pacjenta, przeprowadzić z nim sprofilowany wywiad i dowiedzieć się, jakie ma przyzwyczajenia żywieniowe. Najważniejsze jest, aby nowy jadłospis nie zaszkodził pacjentowi.

Nie można sprowadzać pracy dietetyka wyłącznie do odchudzania klientów. Dietetycy pomagają zrzucić kilogramy, ale nie tylko. Mogą wspierać swoją pracą leczenie poważnych chorób u pacjentów, np. cierpiących na nadciśnienie, wysoki cholesterol czy cukrzycę. Wiele osób nie ma świadomości błędów żywieniowych, jakie na co dzień popełnia, ale doświadczony, wykwalifikowany dietetyk pomoże im w ich wskazaniu i zwalczaniu. Dietetycy pracujący w szpitalach układają menu dla poszczególnych pacjentów, aby ułatwić im powrót do zdrowia.

Zważywszy na problem nadwagi i otyłości na świecie, zawód dietetyka należy określić jako jak najbardziej przyszłościowy.

/artykuł sponsorowany/