10 nowych przykazań, których musisz przestrzegać!

Jesień oczarowuje nas pełną paletą barw, z przyjemnością depczemy szeleszczące liście i łapiemy ostatnie ciepłe promienie słońca. Niestety dla naszej skóry nie jest łaskawa, ani na zewnątrz, ani pod ciepłym kocem w domu. Spadek temperatur, wiatr, deszcz i rozpoczynający się sezon grzewczy nie wpływają korzystnie na największy organ naszego ciała jakim jest skóra. Przestrzeganie kilku zasad pomoże nam przetrwać ten czas.

 1. Stosowanie preparatów nawilżających, a w przypadku suchej skóry, najlepiej emolientów, które nie tylko zabezpieczą skórę przed odparowywaniem wody, ale także zwiążą wodę obecną w skórze.

  dr Izabela Załęska
  dr Izabela Załęska
 2. Konieczne jest zadbanie o odpowiedni poziom wilgotności w naszych mieszkaniach. Suche powietrze wzmaga TEWL – trans epidermalną ucieczkę wody ze skóry.
 3. Niezbyt agresywne oczyszczanie skóry. Pamiętajmy, że stosowanie intensywnych środków myjących pozbawia skórę jej naturalnego płaszcza ochronnego.
 4. Pielęgnacja całego ciała poprzez stosowanie odpowiednich balsamów pielęgnacyjnych. Nie tylko skóra twarzy narażona jest na niekorzystne warunki.
 5. Mimo panującego na zewnątrz chłodu, lepiej zastosować na co dzień natrysk niż długą gorącą kąpiel. Pierwsza kwestia to zwykle niska jakość środków do kąpieli, które podrażniają skórę. Po drugie, zazwyczaj stosujemy zbyt wysoką temperaturę wody, co uszkadza nasze naczynia krwionośne oraz kąpiemy się za długo co zwiększa wysuszenia skóry. Ciepłą (nie gorącą), odprężającą kąpiel trwającą około 20 minut zostawmy sobie na weekend.
 6. Ochrona skóry przed wiatrem. To jedna z przyczyn wysuszenia i podrażnienia skóry. Chrońmy szyję i twarz apaszkami i szalami z dobrej jakościowo i delikatnej, nie podrażniającej skóry tkaniny.
 7. Używanie rękawiczek – pomimo braku mrozu, zimne i wilgotne powietrze wysusza, a często doprowadza do uszkodzeń naskórka na naszych dłoniach.
 8. Pielęgnacyjna i ochronna pomadka do usta zamiast kolorowej szminki, która zazwyczaj wzmaga efekt wysuszenia ust.
 9. Niezmiennie, podobnie jak w ciągu całego roku konieczna jest ochrona przed promieniowaniem UV. Pamiętajmy o zabezpieczeniu skóry w trakcie jesiennych spacerów.
 10. Pielęgnacja włosów narażonych na wilgoć, wiatr i amplitudę temperatur. Jesień to okres, w którym wiele kobiet uskarża się na wypadanie włosów, elektryzowanie się ich oraz brak pomysłu na fryzurę. Odwiedźmy dobrego stylistę włosów, aby polecił odpowiednie kosmetyki dobrane do naszego gatunku i stanu włosa na ten niekorzystny dla nich czas.

Stosując powyższe przykazania, z  dużym prawdopodobieństwem  doczekamy w dobrej kondycji, lepszych dla naszej skóry czasów.

dr Izabela Załęska

fot. Pixabay

Dr n. med. Izabela Załęska – międzynarodowy ekspert w dziedzinie Kosmetologii, specjalista z zakresu Kosmetologii Estetycznej, Medycznej i Leczniczej. Wieloletni praktyk, trener, a także nauczyciel akademicki. Adiunkt i Kierownik Zakładu Kosmetologii na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Koordynator kierunku Kosmetologia w PPWSZ w Nowym Targu. Członek międzynarodowej organizacji Society of Cosmetic Scientists oraz biegły sądowy w dziedzinie kosmetologii. E-mail: izaleska@icloud.com

Najnowsze

Co w Krakowie