12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Andrzej Duda na Wawelu

Na Wawelu została odprawiona msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, w której wziął udział Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda. Nabożeństwo miało charakter prywatny, przewodniczy mu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W rocznicowej mszy uczestniczyli m.in. prezydencki minister Wojciech Kolarski, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecna jest także Marta Kaczyńska z rodziną. Msza została odprawiona w krypcie św. Leonarda, w której 2 listopada 1946 roku ks. Karol Wojtyła odprawił swoje pierwsze nabożeństwo. W krypcie z przełomu XI i XII w. pochowani są m.in. Jan III Sobieski, Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko.

Prezydent Andrzej Duda w Krakowie 10 kwietnia: ◾️Jak wtedy widzieliśmy zniszczony samolot, tak dzisiaj widzimy też zniszczoną Ukrainę; jak wtedy widzieliśmy ciała tych, którzy zginęli, tak dzisiaj widzimy ciała pomordowanych; tak przypominają się też archiwalne obrazy zbrodni katyńskiej.◾️ Dzisiaj przypomnimy sobie słowa wypowiedziane przez Pana Prezydenta 12 sierpnia 2008 roku w Tbilisi: „Dzisiaj Gruzja, potem Ukraina, potem państwa bałtyckie, a po nich może mój kraj, Polska”.◾️ Naszym obowiązkiem rozwijania ojczyzny i czynienia jej jak najlepszą dla nas wszystkich każdego dnia – jest właśnie to, by nigdy nie nastąpiło „a potem mój kraj, Polska”. To nasze wielkie zobowiązanie.

Posted by Kancelaria Prezydenta RP on Sunday, April 10, 2022

Po liturgii prezydent RP złożył wieniec na sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich. Po godz. 9 zaplanowane były wizyty prezydenta na trzech krakowskich cmentarzach – Rakowickim, na Salwatorze i na Bielanach.

(JS)

 

Najnowsze

Co w Krakowie