155. rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Rydlówka zaprasza

Muzeum Krakowa zaprasza na wspólnie świętowanie 155. urodzin Stanisława Wyspiańskiego. W sobotę w Rydlówce odbędą się warsztaty, specjalne oprowadzanie oraz koncert połączony z wykładem o twórczości artysty.

15 stycznia minie 155. rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego, najwybitniejszego artysty Młodej Polski, wielkiego wizjonera, który całe swoje życie i twórczość poświęcił rodzinnemu miastu. Z tej okazji na jego grobie w Krypcie Zasłużonych na Skałce zapłonie znicz od władz miasta Krakowa. 

Do wspólnego świętowania urodzin Stanisława Wyspiańskiego zaprasza Rydlówka – oddział Muzeum Krakowa mieszczący się w zabytkowym dworku, w którym w 1900 roku odbyło się wesele poety Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Wyspiański, który był jednym z gości, nawiązał do wydarzenia w „Weselu”.

Weselni goście – kogo i jak opisał Wyspiański? W „Weselu” Stanisław Wyspiański przedstawił cały przekrój ówczesnego społeczeństwa: chłopów, inteligentów, artystów, mieszczan, szlachtę, żydów i kler. Tworząc ten barwny obraz na modeli wybrał sowich przyjaciół i znajomych goszczących w Bronowicach na weselu Lucjana Rydla. Podczas zwiedzania wystawy Rydlówce, które rozpocznie się o godz. 14.00, dowiemy się, jak portrety poszczególnych bohaterów mają się do realnych postaci, ile prawdy jest w dramacie i jak przyjaciele artysty zareagowali na sztukę o nich samych? Osoba prowadząca: Ewelina Radecka.

Jeśli urodziny – to radośnie, z muzyką w ramach wydarzenia Brzmienia Wyspiańskiego. O godz. 17.00 wystąpi Namena Lala – artystka tworząca muzykę w gatunku experimental indie trip. Podczas koncertu zaprezentuje nowy utwór inspirowany poezją Wyspiańskiego.

W programie świętowania nie zabraknie też refleksji o życiu i dziełach Wyspiańskiego. Wykład o jego twórczości i procesie twórczym wygłosi dr hab. Mateusz Antoniuk – literaturoznawca, pracownik Katedry Historii Literatury Polskiej XX wieku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, założyciel i kierownik Pracowni Badań nad Procesem Twórczym.

Udział wydarzeniach w cenie biletu wstępu. Obowiązują limity.

 

Najnowsze

Co w Krakowie