300 000 wykroczeń na drogach. Małopolska policja podsumowała cztery lata działalności grupy „SPEED”

Musisz przeczytać

Małopolska policja podsumowała cztery lata działalności  specjalnej grupy „SPEED” powołanej do „eliminowania niebezpiecznych zachowań na drodze”. Okazuje się, że funkcjonariusze w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach ujawnili ponad 300 tys. wykroczeń. Na dodatek ponad 5,5 tys. kierowców musiało się rozstać ze swoim prawem jazdy.

Małopolska grupa „SPEED” została powołana w lipcu 2019 roku w celu szybkiego reagowania na rażące przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, popełniane głównie przez kierujących. W ciągu 4 lat działalności tej nieetatowej grupy składającej się z policjantów z różnych jednostek naszego garnizonu, funkcjonariusze ujawnili ponad
1500 przestępstw i prawie 300 000 wykroczeń w ruchu drogowym, w tym 216 tys. związanych z nadmierną prędkością.

W okresie od 16 lipca 2019 roku do 30 czerwca 2023 roku policjanci pełniący służbę w grupie „SPEED” małopolskiej Policji ujawnili 1547 przestępstw drogowych, 289 178 wykroczeń w ruchu drogowym, w tym 216 724 związane z nadmierną prędkością. Zatrzymali piratom drogowym 5501 praw jazdy, w tym 4676 za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Ponadto zatrzymali 9953 dowody rejestracyjne, głównie z powodu nieprawidłowego stanu technicznego pojazdu.

 – Szczególną uwagę policjanci z tej grupy zwracają na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość bo z tej przyczyny na drodze ginie najwięcej osób. Grupa „SPEED” kierowana jest także w miejsca, gdzie jak wynika z analiz stanu bezpieczeństwa, dochodzi do największej ilości wypadków, a także w rejony gdzie jak wynika ze zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, mieszkańcy czują się najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo w ruchu drogowym – mówi mł. insp. Sebastian Gleń rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie

Pierwsza policyjna grupa Speed rozpoczęła swoją działalność już pod koniec 2018 roku. To wówczas Komenda Stołeczna Policji powołała specjalną jednostkę do „eliminowania niebezpiecznych zachowań na drodze”. Kilka miesięcy później odpowiednie jednostki powstały również w innych komendach wojewódzkich. Od 19 lipca w każdej komendzie wojewódzkiej działa grupa Speed.

W Krakowie funkcjonariusze grupy „Speed” od 2021 roku korzystając m.in.z  nieoznakowanego i wyposażonego w videorejestrator radiowozu m-ki Cupra Leon.  Nieoznakowany radiowóz zostały wyposażony w dwulitrowe silniki o mocy 310 KM. 

fot. Małopolska Policja

Jarek Strzeboński 

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca