500 plus i wyprawka szkolna 300 plus. Gdzie i kiedy składać wnioski? Kiedy wypłaty?

Od 1 lipca można składać wnioski o pieniądze na wyprawkę szkolną, czyli 300 złotych w ramach programu „Dobry start”. Ale nie ma potrzeby składania teraz wniosku o 500 plus. Świadczenie to zostało przyznane w ubiegłym roku do końca maja 2021 roku.

Wprawdzie rok szkolny dopiero co się skończył, a przed dziećmi dwa miesiące wakacji, ale rodzice już mogą myśleć o wyprawce szkolnej dla swoich pociech. A już od 1 lipca można składać wnioski o przyznanie 300 złotych wypłacanych w ramach rządowego programu „Dobry start”. To jednorazowa pomoc finansowa na zakup podręczników i przyborów szkolnych dla każdego ucznia, który nie ukończył 20 lat (24 – przy niepełnosprawności dziecka). Wyprawka szkolna 300 plus nie przysługuje studentom, przedszkolakom i uczniom zerówki.

Gdzie i jak złożyć wniosek o 300 plus

Od dnia 1 lipca 2020 r. wnioski o przyznanie świadczenia „Dobry start”, zwanego też 300 plus, można składać wyłącznie w formie elektronicznej. W wersji papierowej będą przyjmowane dopiero od 1 sierpnia.

Aby złożyć wniosek elektronicznie można skorzystać z pośrednictwa banków krajowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych świadczących usługi składania wniosków drogą elektroniczną. Oto lista banków uczestniczących w programie:
Alior Bank S.A.,
PKO Bank Polski S.A./Inteligo,
Bank Pocztowy S.A.,
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
BNP Paribas Bank Polska S.A.,
Credit Agricole Bank Polska S.A.,
Getin Noble Bank S.A.,
ING Bank Śląski S.A.,
mBank S.A.,
Bank Millennium S.A.,
Nest Bank S.A.,
Bank Pekao S.A.,
SGB-Bank S.A.

Przez internet (dla osób posiadających tzw. Profil zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny) dostępne są opcje:
– za pomocą portalu EMP@TIA prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: https://wnioski.mpips.gov.pl/ewnioski/index.eup
– za pomocą elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej – https://pz.gov.pl/pz/index
– udostępniana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – Platforma Usług Elektronicznych – PUE.

Kiedy wypłata

Wniosek trzeba złożyć najpóźniej do 30 listopada 2020 roku. Jeśli ktoś nie zdąży, za ten rok nie dostanie świadczenia.

Warto się pospieszyć, bo im wcześniej złożymy wniosek o 300 plus, tym szybciej dostaniemy pieniądze. Jeśli prawidłowo wypełniony i kompletny wniosek złożymy w lipcu lub sierpniu, pieniądze otrzymamy do 30 września 2019 roku.

Jeśli wniosek o wyprawkę zostanie złożony między 1 września a 30 listopada, na pieniądze trzeba poczekać do 2 miesięcy.

A co z 500 plus?

Otrzymujący 500 plus nie muszą teraz martwić się, jak i kiedy złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze. Zostały one przyznane do 31 maja 2021 roku (chyba że dziecko skończy wcześniej 18 lat, to straci 500 plus).

O załatwieniu formalności w tej sprawie trzeba będzie pomyśleć na początku przyszłego roku. Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego 500 plus na nowy okres 2021/2022 będą przyjmowane od 1 lutego 2021 roku.

Oczywiście jeśli komuś urodzi się dziecko, może od razu składać wniosek o 500 plus. Przyszłoroczny termin dotyczy tych, którzy już pobierają świadczenie wychowawcze na dziecko.

GS

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie