Jak dorobić do pensji – 6 pomysłów na prace dorywcze

Aktualnie wiele osób poszukuje sposobu na dorobienie dodatkowej gotówki do podstawowej pensji. Wbrew pozorom znalezienie metody na szybkie zarobienie pieniędzy wcale nie jest takie trudne. Istnieje wiele sposobów na podjęcie pracy dorywczej, którą z łatwością można połączyć ze stałą pracą na etacie. Czytaj dalej, jeśli szukasz pomysłów na dodatkową pracę i chcesz zarobić ekstra gotówkę!

Czy warto podejmować się dodatkowej pracy?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na dorobienie do pensji poprzez podjęcie się pracy dodatkowej. Powodów jest wiele – od zbyt niskiej wypłaty, niewystarczającej na pokrycie codziennych kosztów, po chęć zgromadzenia dodatkowej gotówki, która przyda się w trudnych czasach lub zostanie przeznaczona na wakacje, czy inne wydatki. Podjęcie się pracy dorywczej ma sens przede wszystkim wtedy, kiedy nie chcesz zmieniać obecnego stanowiska, a potrzebujesz zarobić więcej pieniędzy.

Poszukując dodatkowej pracy, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę dostępność godzinową. Niektórzy mają stałe godziny pracy na etat (np. 8:00-16:00), a inni często zmieniany grafik, przez co ciężko jest przewidzieć, jakie pory dnia będą wolne w danym tygodniu. Warto więc pomyśleć o pracy dodatkowej z możliwością wykonywania jej w wybranych przez siebie godzinach, w zależności od dostępności. Jakie są więc najpopularniejsze i najwygodniejsze sposoby na zarobienie dodatkowej gotówki?

Jak zarobić dodatkowe pieniądze? Sposoby na pracę dorywczą

#1 Kurier Glovo lub innych aplikacji

Jednym z najpopularniejszych sposobów na dodatkowy zarobek jest praca w Glovo. Zarabianie polega na dostarczaniu użytkownikom aplikacji zamówionych przez nich zakupów, czy jedzenia z restauracji. To praca, którą można z łatwością wykonywać w wolnym czasie, gdyż godziny dostępności ustala się samodzielnie. Zarobki zależą od ilości zrealizowanych zleceń, dzięki czemu można stale kontrolować zarobione pieniądze, a w razie potrzeby można zrealizować więcej dostaw.

Podobną formą dorabiania jest praca jako kurier Żabka Jush. Wówczas również należy dostarczać klientom zamówione produkty, jednak znajdują się one w specjalnie przygotowanych magazynach, dzięki czemu nie trzeba odbierać artykułów ze sklepów lub restauracji. Ponadto kurierzy w czasie pomiędzy realizowaniem zleceń mogą korzystać z chill roomu, gdzie można odpocząć, napić się kawy lub podładować telefon.

Warto podkreślić, że podejmując pracę jako kurier w aplikacji, nie ma potrzeby zakładania działalności gospodarczej do rozliczania przychodów. Choć prawo wymaga legalnych rozliczeń, można ominąć proces zakładania firmy poprzez podjęcie współpracy z partnerem rozliczeniowym, który samodzielnie zajmie się formalnościami, wysyłając kurierowi czysty dochód. Wiele osób przyznaje, że pracując dorywczo jako kurier Glovo, można miesięcznie dorobić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

praca jako kurier w aplikacji

#2 Kierowca w aplikacji

Kolejnym sposobem na wygodny zarobek jest podjęcie pracy jako kierowca w popularnych aplikacjach, takich jak Uber czy Bolt. Do podjęcia pracy wystarczy mieć prawo jazdy oraz spełniać warunki określone przez zatrudniającego – sprawdź: praca w Bolt oraz praca jako Uber. Warto podkreślić, że do pracy jako kierowca nie trzeba posiadać własnego samochodu. Podejmując współpracę z partnerem rozliczeniowym, można wynająć pojazd do pracy, co znacznie ułatwia zarabianie osobom bez auta na własność.

Najwięcej zleceń przy pracy jako kierowca pojawia się w godzinach szczytu oraz weekendami, jednak w większych miastach przejazdy zamawiane są niemalże przez cały dzień (a nierzadko także i nocą). Podobnie jak w przypadku pracy jako kurier, zarobki można rozliczać poprzez partnera, dzięki czemu nie ma potrzeby zakładania własnej działalności gospodarczej do wygodnego zarabiania.

praca jako kierowca w aplikacji

 

#3 Opieka nad osobami starszymi lub dziećmi

Innym sposobem na dorobienie do pensji jest podjęcie się opieki nad starszymi lub dziećmi. Zapotrzebowanie na opiekunów jest szczególnie duże w mniejszych miastach, gdzie np. dzieci osób starszych nie mieszkają już z nimi i nie są w stanie się nimi zająć, a także, gdy rodzice niemowląt dojeżdżają daleko do pracy i potrzebują „niani”. Jeśli więc lubisz pomagać innym lub uwielbiasz spędzać czas z dziećmi, praca jako opiekun może być dobrym sposobem na dorobienie.

praca jako opiekun

 

#4 Prowadzenie własnego bloga

Jeszcze do niedawna wypełnianie ankiet było jednym z najpopularniejszych sposobów na dorobek za pośrednictwem internetu. Obecnie ankiety dość często kojarzone są z niskimi stawkami i częstymi oszustwami, dlatego wiele osób szuka alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest prowadzenie własnego bloga.

Jeśli masz więcej czasu na rozkręcenie własnej strony i zaplanowanie ciekawych treści, taka działalność w przyszłości może przynieść zyski, np. poprzez podejmowanie licznych współprac. Warto podkreślić, że tę pracę można wykonywać z dowolnego miejsca na Ziemi, w tym także po prostu z domu. Jeśli lubisz gry komputerowe, możesz również poszukać pracy jako recenzent wychodzących na rynek nowinek.

praca w internecie

#5 Praca w restauracji

Praca dorywcza jako kelner to kolejny sposób na dodatkowy zarobek, szczególnie gdy pracujesz w różnych godzinach. Wiele restauracji często poszukuje osób do pracy o konkretnych porach (np. przy śniadaniach lub wieczorem, gdy ruch się zwiększa), dlatego to doskonały sposób na połączenie pracy na etacie z dorabianiem. Warto podkreślić, że do podjęcia pracy w restauracji wymagane są aktualne badania oraz wyrobienie książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych.

praca jako kelner

 

#6 Korepetycje

Do dodatkowego zarobku możesz wykorzystać także swoje umiejętności. Jeśli biegle posługujesz się językiem obcym lub jesteś dobry z konkretnej dziedziny nauk ścisłych, możesz poszukać zleceń jako korepetytor. Obecnie wiele osób poszukuje korepetycji dla swoich dzieci lub dla siebie samych, dlatego to świetny sposób na dorabianie w wybranych przez siebie godzinach. Możesz zarówno określić konkretny temat, z jakiego będziesz udzielać korepetycji, jak i zdecydować się na nauczanie całego materiału np. z zakresu szkoły podstawowej.

praca jako korepetytor

Podsumowanie

Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej lub po prostu chcesz dorobić do wakacji albo na codzienne wydatki, warto podjąć się pracy dorywczej, którą możesz wykonywać w wybranych przez siebie godzinach. Obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów na zarabianie jest podjęcie się dobrze płatnej pracy jako kurier lub jako kierowca w aplikacjach, jednak rynek pracy oferuje także wiele innych możliwości. Poszukując pracy dorywczej, warto zwrócić uwagę na swoją dostępność godzinową oraz na indywidualne preferencje dotyczące stanowiska, aby uniknąć wypalenia spowodowanego braniem na siebie zbyt wielu obowiązków.

/artykuł partnerski/

Najnowsze

Co w Krakowie