7,4 mln pasażerów. Świetny rok krakowskiego lotniska

Minione 12 miesięcy krakowskie lotnisko zalicza do szczególnie udanych. Liczba podróżnych zbliżyła się do tej z rekordowego 2019 roku, a przewoźnicy chętnie uruchamiali nowe połączenia z Krakowa. 

Kierownictwo Kraków Airport podsumowało rok 2022 i przedstawiło cele na obecny. -Rok 2022 rozpoczęliśmy pełni nadziei, z mocnym nastawieniem na odbudowę i rozwój Kraków Airport, a zakończyliśmy symbolicznym powitaniem 7-milionowego pasażera. Nasz główny cel, czyli odbudowa siatki połączeń, a co za tym idzie aktywizacja ruchu pasażerskiego do stanu sprzed pandemii, został osiągnięty – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

konferencja  KRAKÓW AIRPORT podsumowująca rok 2022 , fot. Kraków Airport

Łącznie w całym 2022 roku krakowskie lotnisko obsłużyło 7 394 176 pasażerów, co stanowi 88% ruchu pasażerskiego z roku 2019. To drugi wynik w historii krakowskiego lotniska. Dla porównania rok wcześniej to było zaledwie 3,07 miliona. Oznacza to, że Balice utrzymały pozycję największego polskiego regionalny portu lotniczego

W ofercie Balic obecnie znajduje się 121 połączeń. – To dopiero początek roku, ale już wraz z przewoźnikami pracujemy nad mapą letniej siatki połączeń. Obecnie mamy 121 połączeń do ponad 80 miast w trzydziestu krajach – dodał Radosław Włoszek.

Prezes Kraków Airport przewiduje, iż ruch pasażerski na koniec 2023 roku może osiągnąć poziom 7,3 mln pasażerów. – Wierzymy, że liczby te mogą wzrosnąć przy korzystnych czynnikach wpływających na poziom ruchu pasażerskiego na całym świecie – zaznaczył Radosław Włoszek. W rekordowym 2019 roku z usług  lotniska skorzystało 8,41 miliona pasażerów.

W tym roku lotnisko zamierza uruchomić nowe połączenie do Lyonu. W nadchodzącym sezonie letnim pasażerowie będą mogli korzystać z połączenia do Malagii. Ryanair proponuje połączenia do Belfastu, Memmingen, Lourdes, Perugi, Warny, kolejnych oczekiwanych przez pasażerów miast Europy. W sezonie letnim Air Serbia zacznie operować na trasie do Belgradu. Bezpośrednie rejsy będą realizowane cztery razy w tygodniu.  – Cały czas trwają rozmowy handlowe z obecnie już funkcjonującymi na krakowskim lotnisku oraz kolejnymi przewoźnikami, mamy zatem nadzieję, że będziemy mogli przekazać naszym pasażerom kolejne dobre wieści – informuje rzecznik prasowy lotniska Natalia Vince.

W temacie inwestycji trwają zaawansowane prace budowlane na płycie postojowej lotniska. Po zakończeniu prac, lotnisko zyska 15 dodatkowych miejsc postojowych dla samolotów. Podpisane zostały umowy na realizację nowego terminala cargo oraz infrastruktury towarzyszącej. 

Będzie nowy terminal na krakowskim lotnisku Kraków Airport

Od listopada działa nowy salon Business Lounge, który zlokalizowany jest w części zastrzeżonej lotniska. W nowym Business Lounge pasażerowie mogą znaleźć komfortowe miejsce do odpoczynku, pracy i biznesowych spotkań. Salon o powierzchni 850 m. kw., dwupoziomowy i przestronny jest dedykowany zarówno dla pasażerów podróżujących do krajów strefy Schengen, jak i NonSchengen.

 

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie