80 rocznica rzezi wołyńskiej. Kraków upamiętni ofiary ludobójstwa

Po raz siódmy w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Został on ustanowiony przez Sejm, by upamiętnić ofiary rzezi wołyńskiej, dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.  W Krakowie główne uroczystości odbędą się 11 lipca  na cmentarzu Rakowickim przy pomniku ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu. Swój udział zapowiedział m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita. „W tym dniu oddajemy też hołd wszystkim Sprawiedliwym Ukraińcom, którzy wbrew ideologii nienawiści, nie bojąc się śmierci, mieli odwagę ratować polskich sąsiadów” – podkreśla IPN w Krakowie. 

Dla upamiętnienia krwawej niedzieli 1943 r., która stanowiła apogeum dramatycznych wydarzeń na Wołyniu, Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – 11 lipca modlimy się za zamordowanych, z których tak wielu leży wciąż w nieodkrytych dołach śmierci, przypominamy tysiące nieistniejących dziś polskich wsi, osad i kresowych chutorów, spalone i obrabowane świątynie, zdewastowane polskie cmentarze – informuje krakowski odział IPN.

W dniach 11-12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w ok. 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Akcja UPA była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów. Łącznie w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków.

Sprawcami zbrodni wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery, podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz ludność ukraińska uczestnicząca w mordowaniu polskich sąsiadów. Za przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności cywilnej bezpośrednią odpowiedzialność ponosi główny dowódca UPA, Roman Szuchewycz.

 

Program uroczystości 11 lipca 2023 r. w Krakowie:

10.00 – msza święta w kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego, cmentarz Rakowicki
11.00 – uroczystości przy pomniku ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu, cmentarz Rakowicki

Partycja Bliska 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie