Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił wniosek o kasację orzeczenia dotyczącego uchwały antysmogowej dla Małopolski – informuje SmogLab, blog poświęcony powietrzu. Decyzja NSA oznacza, że przepisy zakazujące palenia węglem najgorszej jakości i nakazujące wymianę kopciuchów na piece ekologiczne są już niepodważalne.
Małopolska uchwała antysmogowa obowiązuje od lipca 2017 roku. Ale jej przeciwnicy próbowali doprowadzić do jej uchylenia. Najpierw w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, a gdy ten odrzucił skargi jako niezasadne – w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Ten odrzucił skargi kasacyjne, podtrzymując tym samym wyrok wojewódzkiego sądu. Uchwała antysmogowa dla małopolski jest więc już niepodważalna i jej zapisy są obowiązujące.
Uchwała antysmogowa zabrania na terenie całej Małopolski palenia w piecach węglem najgorszej jakości – mułem węglowym i drobnym miałem. Małopolanie mają obowiązek wymiany starych kopciuchów na kotły grzewcze najnowszej generacji. Urządzenia 3 klasy muszą zniknąć do końca 2023 roku, 4 klasy – do końca 2026 roku.
Osobną uchwałę antysmogową ma Kraków, w którym obowiązuje już całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Wkrótce podobne uchwały będą mieć także kolejne małopolskie gminy, m.in. Chrzanów, Rabka, Skawina, Niepołomice i miasto Nowy Targ. Zakaz palenia węgla w tych gminach miałby obowiązywać od 1 stycznia 2030 roku.
(GS)



