Sesja Rady Miasta. Dyskusja o powodzi, szkole na Klinach i kontrowersjach wokół nazwy skweru

Na sesji Rady Miasta Krakowa 25 września omawiano m.in. działania związane z sytuacją powodziową, w tym potrzebę poprawy infrastruktury oraz rezolucję dotyczącą budowy nowej szkoły na ulicy Bartla. Radni podjęli również uchwałę o przekazaniu 2,5 mln złotych na pomoc dla gmin dotkniętych powodzią oraz dyskutowali nad kontrowersyjnym projektem uchwały w sprawie nadania imienia biskupa Tadeusza Pieronka jednemu ze skwerów w Krakowie.

Sekretarz miasta Antoni Fryczek, przedstawił radnym działania podjęte przez Kraków w związku z sytuacją powodziową, która miała miejsce w dniach 13-15 września. Sekretarz zaprezentował dane dotyczące ilości opadów w tym okresie. W ciągu kilku dni na terenie miasta spadło ponad 100 mm deszczu, co doprowadziło do miejscowych podtopień oraz utrudnień w ruchu drogowym.

– Miasto co prawda uniknęło poważniejszych problemów, jednak sytuacja ujawniła słabe punkty w infrastrukturze – mówił Antoni Fryczek. Jako przykład podał przepust pod torami na ul. Udzieli, gdzie woda szybko się gromadzi, co wynika z niewystarczającego spadku Drwiny Długiej. Sekretarz podkreślił, że konieczne są działania ze strony Wód Polskich i Ministerstwa, aby poprawić odpływ wody i uniknąć przyszłych podtopień. Pozytywnie ocenił również funkcjonowanie nowo wybudowanych zbiorników retencyjnych na Serafie i Malinówce, które skutecznie ochroniły Bieżanów przed zalaniem.

Fryczek zaznaczył jednak, że konieczne będą dalsze kroki, takie jak zwiększenie pojemności zbiornika w Bieżanowie oraz budowa dodatkowego zbiornika w Węgrzcach. Służby miejskie pracują także nad rozwiązaniem problemów z wodą w miejscach szczególnie narażonych na podtopienia, takich jak ul. Prądnicka i Królowej Jadwigi, gdzie ostatnie ulewy wykazały potrzebę dodatkowych interwencji.

Podczas sesji Rady Miasta omówiono rezolucję dotyczącą problemu przepełnienia Szkoły Podstawowej nr 14 przy ulicy Bartla 29. Szkoła, zaprojektowana na 600 uczniów, obecnie obsługuje ponad 840, a z powodu rozbudowy okolicznych osiedli liczba ta może wzrosnąć.

Rezolucja wzywa Prezydenta Miasta Krakowa do podjęcia działań w celu budowy nowego budynku szkolnego, który miałby 24 sale lekcyjne i 8 przedszkolnych. Rodzice alarmują, że szkoła jest przepełniona, a uczniowie uczą się na dwie zmiany. Istnieje obawa, że przy dalszym wzroście liczby uczniów konieczne będzie wprowadzenie trzeciej zmiany, co znacznie wydłuży dzień nauki. Trudne warunki lokalowe panują także w stołówce i salach gimnastycznych. Pod petycją w tej sprawie podpisało się ponad tysiąc osób. Podczas dyskusji radni zgodzili się, że konieczna jest rozbudowa infrastruktury edukacyjnej w tym rejonie, a niektórzy sugerowali budowę dodatkowej szkoły. Wskazano także, że deweloperzy powinni uczestniczyć w kosztach budowy szkół, zważywszy na wzrost liczby mieszkańców.

Radni podjęli uchwałę o przekazaniu 2,5 mln złotych na pomoc dla gmin zalanych przez powódź. Finansowe wsparcie trafi do Kłodzka, Nysy, Głuchołaz, Stronia Śląskiego i Lądka-Zdroju. Każda z tych gmin otrzyma po 500 tys. zł z budżetu miasta na działania związane z usuwaniem skutków powodzi, w tym na odbudowę zniszczonej infrastruktury. Straty popowodziowe w tych gminach wynoszą setki milionów złotych, a w gminie Głuchołazy prawie 1 mld 700 mln zł.

– Poczuwając się do solidarności z mieszkańcami i samorządowcami, uzasadnione jest udzielenie pomocy finansowej gminom najbardziej dotkniętym przez żywioł, tak aby zwiększyć ich możliwości usuwania jego skutków – głosi uzasadnienie uchwały przyjętej na sesji Rady Miasta Krakowa. W uchwale przypomniano ustawy, m.in. z 1990 roku o samorządzie gminnym oraz z 2003 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, które mówią o wzajemnej pomocy pomiędzy samorządami.

Radni debatowali nad projektem uchwały zakładającym nadanie imienia biskupa Tadeusza Pieronka skwerowi zlokalizowanemu niedaleko Wawelu, na działce przy skrzyżowaniu ulic Droga do Zamku, św. Idziego i Grodzkiej, w obrębie Dzielnicy I Stare Miasto. Wniosek o nadanie nazwy zgłosili senator Bogdan Klich oraz rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. dr hab. Robert Tyrała.

Projekt wzbudził jednak kontrowersje wśród radnych. Aleksandra Owca (klub Kraków dla Mieszkańców) wyraziła swój sprzeciw, argumentując, że biskup Pieronek swoimi wypowiedziami, m.in. dotyczącymi osób homoseksualnych, „pogłębiał podziały w społeczeństwie”. Zdaniem radnej, w Krakowie nie powinno być miejsca dla osób, które przyczyniały się do takich podziałów. – Nie zgadzam się, aby w naszym mieście upamiętniano pogardę i nienawiść. Uważam, że biskup Pieronek zasłużył sobie na taką opinię – stwierdziła.

Joanna Hańderek (klub Nowa Lewica) również wyraziła zastrzeżenia, podkreślając, że jako feministkę bolą ją niektóre wypowiedzi biskupa. – Uważam, że powinniśmy szanować przestrzeń publiczną. Zagłosuję przeciwko – oświadczyła. Podobne stanowisko zapowiedział Łukasz Maślona, deklarując, że także zagłosuje przeciwko inicjatywie. Alicja Szczepańska (klub Koalicja Obywatelska) oraz Tomasz Leśniak (klub Nowa Lewica) również wyrazili swój sprzeciw. Ostatecznie projekt uchwały został odesłany do projektodawcy.

Radni podjęli 23 uchwały, jedną rezolucję, a także przeprowadzili pierwsze czytanie 7 projektów uchwał. Wprowadzono również zmiany w składach komisji: Aleksandra Owca opuściła Komisję Praworządności, natomiast radny Rafał Nowak przestał pracować w Komisji Budżetowej i Finansów.

Nową przewodniczącą tej komisji została radna Małgorzata Potocka, zastępując na tym stanowisku Bogusława Kośmidera, który złożył mandat. Radni wybrali również delegata do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, którym został Jakub Kosek, przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Z dalszego procedowania wycofano projekt rezolucji w sprawie zmiany przepisów ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Kolejna sesja Rady Miasta Krakowa odbędzie się 9 października.

Najnowsze

Co w Krakowie