W Krakowie zaczęła się niezwykła akcja. Chcą ochronić rodzinne akta

Archiwum Narodowe w Krakowie, we współpracy z Biblioteką Kraków, przygotowało akcję skierowaną do mieszkańców Kraków, która ma popularyzować idę ochrony i zabezpieczenia rodzinnych zbiorów archiwalnych.

– Głównym celem projektu jest zachęcenie krakowian do zadbania o rodzinne pamiątki i dokumenty, które są często bezcennym źródłem wiedzy o przeszłości. Archiwum Narodowe w Krakowie, doradza jak je zabezpieczyć, ale też proponuje ich przekazanie do zasobu w postaci daru, co pozwoli na ich zachowanie dla przyszłych pokoleń. Chcemy przypomnieć mieszkańcom Krakowa, jak wielką wartość mają rodzinne archiwalia – są one częścią naszego wspólnego dziedzictwa. Przekazując je do Archiwum, dajemy im „drugie życie”, zapewniając ich właściwą ochronę oraz dostępność dla przyszłych badaczy – informują KRKNews Archiwa Państwowe.

W akcji bierze udział także Biblioteka Kraków, która dysponuje siecią filii, która umożliwia dotarcie do szerszego grona osób, zainteresowanych edukacją, posiadających świadomość historyczną i wrażliwych na kwestie ochrony dziedzictwa dokumentacyjnego.

Akcję inaugurowano 30 września, a potrwa do 6 grudnia. Mieszkańcy mają więc czas na zapoznanie się z jej szczegółami oraz rozważenie przekazania swoich rodzinnych dokumentów do Archiwum Narodowego w Krakowie. Informacje na temat inicjatywy są dostępne w Archiwum przy ul. Rakowickiej 22E oraz we wszystkich filiach Biblioteki Kraków w formie plakatów i ulotek.

– Już teraz akcja cieszy się dużym zainteresowaniem – Archiwum otrzymało pierwsze dary, a mieszkańcy dzwonią z pytaniami dotyczącymi konkretnych dokumentów, swoich zbiorów. To dowód na to, jak wielką rolę odgrywają rodzinne pamiątki w życiu krakowian, a także jak ważna jest potrzeba ich ochrony. Przekazanie rodzinnych kolekcji do Archiwum Narodowego w Krakowie to nie tylko gest troski o przyszłe pokolenia, ale także gwarancja, że unikalne materiały zostaną odpowiednio zabezpieczone przed zniszczeniem. Dla Archiwum te zbiory są bezcennym źródłem historycznym, które pomaga budować pełniejszy obraz lokalnej historii i tradycji. Każdy dar wnosi nową cegiełkę do wspólnej pamięci miasta i jego mieszkańców. Dary krakowian będą udostępnione w przyszłości zainteresowanym badaczom historii, regionalistom i genealogom w siedzibie Archiwum przy ul. Rakowickiej 22E – informują KRKNews Archiwa Państwowe.

Michał Lop

Takiej Nowej Huty nie znacie. Niesamowite ujęcia

Najnowsze

Co w Krakowie