Co dalej z budową Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Krakowie?

Planowana budowa Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Krakowie pojawia się w publicznej dyskusji od lat. Pomysł utworzenia takiego miejsca zrodził się wiele lat temu, a w 2018 roku Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w tej sprawie. W trakcie konsultacji społecznych jako lokalizację wybrano Lasy Tynieckie. 

W Krakowie, każdego roku w wypadkach ginie blisko 1000 dzikich zwierząt. Z tego powodu powstał pomysł, by wybudować profesjonalne centrum rehabilitacji dzikich zwierząt. Jego działalność obejmowałaby szeroki zakres działań związanych z ochroną, rehabilitacją i edukacją na temat dzikiej przyrody. Centrum zajmowałoby się ratowaniem rannych i chorych dzikich zwierząt, zapewniając im opiekę medyczną oraz przygotowując je do powrotu do naturalnego środowiska. Kluczową funkcją ośrodka byłaby również ochrona lokalnych gatunków zagrożonych, poprzez monitorowanie ich populacji i prowadzenie programów ochronnych.

W 2018 roku środowiska zaangażowane w pomoc dzikim zwierzętom zwróciły się do Rady Miasta z apelem o podjęcie działań na rzecz utworzenia ośrodka. Konsultacje społeczne dotyczące lokalizacji odbyły się jeszcze w tym samym roku, a do wyboru były dwie opcje: Lasy Tynieckie oraz Pleszów. Ostatecznie wybrano Lasy Tynieckie.

W 2022 roku przedstawiono szczegółowe informacje dotyczące planowanego ośrodka. Zakładano, że zajmie on około 1,5 hektara powierzchni, a rocznie będzie tam leczonych około 1,4 tysiąca zwierząt. Pomysł ten spotkał się jednak z głośnym sprzeciwem mieszkańców okolicznych nieruchomości, którzy wskazywali na brak odpowiedniego dojazdu do planowanej lokalizacji.

Choć w 2022 roku środki na projekt budowy ośrodka zostały zapisane w budżecie miasta, nie udało się opracować dokumentacji ani uzyskać niezbędnych pozwoleń na budowę. Przeprowadzone przez urzędników oględziny terenu potwierdziły, że istniejące drogi nie zapewniają odpowiedniej komunikacji, a ich rozbudowa jest niemożliwa ze względu na istniejącą zabudowę.

Alternatywnym rozwiązaniem było poprowadzenie drogi przez dukt leśny i działki należące do Skarbu Państwa, zarządzane przez Nadleśnictwo Myślenickie. Miasto zwróciło się z zapytaniem do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, jednak odpowiedź była negatywna. Dyrekcja argumentowała, że budowa drogi mogłaby negatywnie wpłynąć na walory przyrodnicze i krajobrazowe terenu. W związku z tym projekt budowy ośrodka w Lasach Tynieckich został odłożony.

W 2023 roku wytypowano nową lokalizację w rejonie ulicy Łubinowej w Nowej Hucie. „Całkowita powierzchnia terenu przeznaczona pod inwestycję wynosi 18 313 m²” – informuje wiceprezydent Krakowa, Stanisław Kracik, dodając, że wybrane działki nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, co ma ułatwić proces inwestycyjny.

Obecnie trwają działania zmierzające do uzyskania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. „Budowa ośrodka w wybranej lokalizacji będzie wymagała rozbudowy sieci wodociągowej i przebudowy drogi dojazdowej” – podkreśla wiceprezydent, zwracając uwagę na konieczność modernizacji infrastruktury technicznej. W tym celu złożono już wnioski o warunki techniczne związane z mediami oraz obsługą komunikacyjną.

 – Po uzyskaniu powyższej decyzji w II półroczu 2025 roku możliwe będzie opracowanie
koncepcji architektoniczno-budowlanej budowy Ośrodka – deklaruje wicprezydent Krakowa. 

Konieczne będzie również uzyskanie prawa do dysponowania terenem, co wymaga negocjacji z ArcelorMittal Poland S.A., aktualnym użytkownikiem działek w wieczystym użytkowaniu. Kracik podkreśla, że „w zakresie ich nabycia zostaną przeprowadzone rozmowy” oraz że „zawnioskowano o zabezpieczenie środków finansowych na ten cel w budżecie Miasta Krakowa”.

 

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie