Szybkie fakty

Kategoria Inwestycje
Data 13 maja 2025
Czytanie ~1 min
Inwestycje · 13 maja 2025 · 1 min czytania

Tunel zamiast przejazdu. Trwa budowa przejścia podziemnego w Mydlnikach-Wapienniku (ZDJĘCIA)

Autor: Jarosław Strzeboński Aktualizacja: 13.05.2025 Lokalizacja: Kraków

Na przystanku Kraków Mydlniki-Wapiennik trwa budowa nowoczesnego przejścia podziemnego pod torami kolejowymi. Inwestycję realizuje firma Nowak-Mosty na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych. Celem jest likwidacja dotychczasowego przejazdu w poziomie szyn i poprawa bezpieczeństwa pieszych. Nowe przejście będzie wyposażone nie tylko w schody, ale także w dwie windy.  Całość prac prowadzona jest przy czynnym, zelektryfikowanym torowisku. Wymaga to zastosowania specjalistycznych rozwiązań, m.in. dwóch 20-metrowych tymczasowych konstrukcji odciążających. – Słowa uznania dla pracowników, którzy mimo ograniczonej przestrzeni i ciągłego ruchu kolejowego stają na wysokości zadania – podkreśla wykonawca. W ramach tej samej inwestycji powstała również 775-metrowa droga dojazdowa od ul. Majora Łupaszki, z której mieszkańcy korzystają już od ubiegłego roku. Tunel w Mydlnikach-Wapienniku to część modernizacji linii Kraków–Katowice. Zwiększy bezpieczeństwo i komfort podróżnych oraz poprawi dostępność przystanku kolejowego.

fot. Waldemar Miśtal / Nowak-Mosty Sp. z o.o.

Reklama