Szybkie fakty

Kategoria Najnowsze
Data 20 maja 2026
Czytanie ~2 min
Tematy grzewa, ZZM
Najnowsze · 20 maja 2026 · 2 min czytania

Tak próbują pomóc drzewom w Krakowie. „Mają większe szanse na prawidłowy rozwój”

Autor: Michał Lop Aktualizacja: 20.05.2026 Lokalizacja: Kraków

Drzewa rosnące w centrach miast każdego dnia muszą mierzyć się z trudnymi warunkami. Zagęszczona gleba, ograniczony dostęp do wody oraz niewystarczające napowietrzenie podłoża sprawiają, że ich rozwój jest znacznie utrudniony. W Krakowie testowane są jednak rozwiązania, które mają poprawić kondycję miejskiej zieleni i zwiększyć szanse drzew na prawidłowy wzrost.

Jednym z takich rozwiązań są doglebowe rdzenie napowietrzające. To innowacyjna technologia, która została już zastosowana m.in. przy ulicach Batorego i Focha, a wcześniej także na ul. Bronowickiej. Działania realizowano we współpracy z Centrum Badawczo-Produkcyjnym „Alcor”.

System opiera się na umieszczaniu w gruncie specjalnych wkładów w formie rur lub tulei. Tworzą one sieć kanałów powietrznych i wodnych, które poprawiają warunki w glebie. Dzięki temu korzenie drzew mają lepszy dostęp do tlenu, a nadmiar dwutlenku węgla może być skuteczniej odprowadzany. Zwiększa się także przepuszczalność podłoża, co ułatwia wnikanie i zatrzymywanie wody.

To szczególnie ważne w przestrzeni miejskiej, gdzie ziemia jest stale ubijana przez ruch pieszych i samochodów. Nadmiernie zagęszczona gleba utrudnia rozwój systemu korzeniowego, a w efekcie osłabia drzewa i zmniejsza ich odporność na suszę czy wysokie temperatury.

Dużą zaletą tej technologii jest sposób montażu. Rdzenie instalowane są metodą tzw. „water-drilling”, czyli drążenia wodą. Dzięki temu nie ma potrzeby rozkuwania chodników ani prowadzenia rozległych prac ziemnych. Ograniczona zostaje także ingerencja w system korzeniowy drzew.

Same wkładki wykonywane są z materiałów pochodzących z recyklingu, m.in. odpadów kartonowych i naturalnych kruszyw skalnych. Po rozłożeniu elementów celulozowych w glebie pozostaje trwała struktura mineralna, która nadal pełni funkcję kanałów wentylacyjnych i wodnych. Dodatkowo rozwiązanie wspiera rozwój mikroorganizmów, grzybów i innych organizmów żyjących w glebie, sprzyjając tworzeniu próchnicy.

Jak podkreślają specjaliści, zastosowanie doglebowych rdzeni napowietrzających może poprawić wzrost korzeni, zwiększyć zdolność gleby do zatrzymywania wilgoci i wpłynąć na lepszą kondycję drzew. W efekcie mają one większe szanse na prawidłowy rozwój nawet w wymagających warunkach miejskich.

Reklama