Szybkie fakty

Kategoria Miasto
Data 5 września 2019
Czytanie ~1 min
Miasto · 5 września 2019 · 1 min czytania

Kolejne okna życia w Krakowie. Szansa dla niechcianych psów i kotów

Autor: Grzegorz Górski Aktualizacja: 05.09.2019 Lokalizacja: Kraków

W Krakowie otwarte zostały kolejne dwa „okna życia”, w których można zostawiać niechciane zwierzęta. Dzięki nim porzucone psy lub koty otrzymają fachową opiekę do czasu odebrania ich do schroniska, a tym samym większą szansę na lepsze życie.

Nowe punkty przy ul. Chłopskiej 2a i Łużyckiej 111a są kolejnymi po działającym od 10 lat „oknie życia” w siedzibie Krakowskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt przy ul. Floriańskiej.

Powstawanie „okien życia” jest odpowiedzią miasta na sytuacje, w których czworonogi porzucane są celowo, bądź w związku ze śmiercią, chorobą czy niedołężnością właścicieli muszą opuścić swój dotychczasowy dom.

Każdy, kto z jakichś powodów postanowi oddać psa lub kota, może przyprowadzić go do „okienka życia” całkowicie anonimowo, zadzwonić na telefon lub domofon, a następnie oddać zwierzę pracownikowi.

Oddający zwierzę może dobrowolnie wypełnić anonimowy formularz z krótką informacją o zwierzęciu, które ułatwią dalszą opiekę oraz przyspieszą adopcję. Zwierzę następnie przekazane będzie Krakowskiemu Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Rybnej.

Co ważne, „okna życia” przeznaczone są wyłącznie dla psów i kotów, stąd apel miasta, by mieszkańcy nie przynosili do nich gryzoni, gadów czy ptaków. Z kolei ranne zwierzęta powinny być przewożone bezpośrednio do schroniska przy ul. Rybnej.

Przypomnijmy, w lutym tego roku Grażyna Fijałkowska, radna Koalicji Obywatelskiej wystosowała w tej sprawie interpelację do prezydenta Jacka Majchrowskiego. Jak przekonywała, „okna życia” powinny powstać w każdej z czterech „starych” dzielnic – Śródmieściu, Krowodrzy, Nowej Hucie i Podgórzu.

Reklama