A mogli po prostu wyciąć. Przesadzili ważące 10 ton drzewo

10 metrowe drzewo udało się przesadzić do budowanej hali sportowej Akademii Górniczo-Hutniczej. Platan rósł przez ostatnie 10 lat na drodze dojazdowej do powstającej właśnie hali sportowej. Przeniesienie drzewa było planowane na etapie projektu hali, dlatego we wnętrzu obiektu przygotowane dla niego specjalne miejsce, które pozwoli mu swobodnie się rozwijać.

Cała skomplikowana operacja przeniesienia drzewa odbyła się  wczoraj (17 stycznia). „Oczywiście to nie przypadek, że platan został przesadzony właśnie teraz. Zimą soki drzewa są uśpione, a tym samym szansa na pomyślne przyjęcie się drzewa w nowym miejscu jest największa. Nasz Dział Utrzymania Terenu zadbał też o odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne – zabezpieczenie grubszych korzeni specjalnym preparatem czy obsypanie drzewa bogatym w materię organiczną humusem” – informuje AGH.

Projekt wielofunkcyjnej Hali Sportowej, która powstała na terenie pomiędzy ulicami Buszka i Armii Krajowej, zakładał od początku, iż w jeden z narożników obiektu wkomponowane będzie drzewo. Zgodnie z koncepcją architektoniczną drzewo będzie miało możliwość swobodnego wzrostu w otwartej przestrzeni.

fot. AGH

Wysokość platana to blisko 10 metrów, a jego waga wraz z bryłą korzeniową to 10 ton. Samo przeniesienie drzewa w nowe miejsce trwało około 30 minut, natomiast prace przygotowawcze, w tym m.in. rozstawienie specjalistycznego dźwigu prowadzone były od wczesnych godzin porannych.

(JS)

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie